Co ma wpływ na zdrowie zębów?
Każdy chciałby mieć piękne i w pełni zdrowe zęby. Wpływ na stan uzębienia mają nie tylko uwarunkowania genetyczne, czyli to, czy nasze zęby charakteryzują się dużą trwałością i odpornością, ale również to, co jemy i w jaki sposób o nie dbamy. Więcej na temat dbania o stan swojego uzębienia i o tym, co ma największy wpływ na stan zębów przeczytasz w naszym artykule.
Prawidłowa higiena jamy ustnej podstawową dbania o zdrowe zęby
Podstawowym czynnikiem, który wpływa na stan uzębienia jest stosowanie się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. Większość ludzi codziennie, przynajmniej dwa razy dziennie stosuje szczoteczkę i pastę do zębów. Zazwyczaj szczotkowanie zębów wykonywane jest rano po przebudzeniu i wieczorem przed położeniem się spać. Czy jest to wystarczając do tego, żeby mieć pewność, że nasze zęby są zdrowe i nie ma na nich śladów rozwijającej się choroby próchnicowej? To zależy. Skłonność do rozwoju próchnicy i powstawania w zębach ubytków nie u każdego pacjenta jest tak samo duża. U niektórych pacjentów szczotkowanie zębów 2 razy dziennie jest wystarczające, by zapobiegać powstawaniu ubytków. U innych jednak, żeby szczotkowanie było skuteczne, konieczne jest wykonywanie takich zabiegów także po każdym spożytym posiłku. Samo szczotkowanie nie gwarantuje też pełnej skuteczności w zapobieganiu powstawaniu chorób zębów i przyzębia. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej S Dental Clinic w Warszawie na Bielanach:
Przeczytaj również: Czy próchnica jest zaraźliwa?
Samo szczotkowanie zazwyczaj nie jest wystarczające do całkowitego zapobiegnięcia powstawaniu chorób zębów. Żeby zwiększyć skuteczność codziennej higieny jamy ustnej, niezbędne jest też przeprowadzacie wieczorem nitkowania zębów oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Obie te czynności powinny być wykonywane bezpośrednio przed położeniem się spać. Z użyciem nici dentystycznej pozbędziemy się wszystkich gromadzących się w przestrzeniach międzyzębowych resztek pokarmu, natomiast płyn do płukania dodatkowo zabezpieczy powierzchnię zębów fluorem.
Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym
Drugim ważnym elementem, który ma wpływ na stan zdrowia zębów i całej jamy ustnej jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Zgodnie z zaleceniami wizyty kontrolne u stomatologa powinny być wykonywane raz na 6 miesięcy. Taka częstotliwość jest wystarczająca do tego, żeby szybko wykryć i usuwać ślady pojawiającej się próchnicy oraz obecne, ale jeszcze nieodczuwane przez pacjenta ubytki w zębach.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie koronek protetycznych
Co jeść, aby móc dobrze wpływać na zdrowie zębów?
Duże znaczenie dla zdrowia zębów ma też dieta pacjenta, czyli to, jakie produkty spożywcze najczęściej zjada. Zły wpływ na stan uzębienia na pewno mają słodycze oraz produkty, które zawierają dużą ilość cukru. Niezbyt dobry wpływ na zęby mają również zawierające kwasy cytrusy oraz słodkie owoce. Dobry wpływ na stan uzębienia mają z kolei niektóre owoce i warzywa. Wśród najczęściej zalecanych przez stomatologów są np. jabłka. Poprzez ich spożywanie dostarcza się zębom wiele przydatnych im składników mineralnych, a dodatkowo gryząc je, oczyszcza się zęby. W celu zadbania o stan uzębienia z takich samych powodów zaleca się też np. jedzenie kalarepy i rzodkiewek.
Przeczytaj również: O czym może świadczyć krwawienie dziąseł?
Ważne dla zdrowia zębów jest też częste spożywanie, zawierających m.in. wapń, witaminę D i fosfor, ryb. Z myślą o swoich zębach warto jest też jeść będące doskonałym źródłem wapnia jogurty i sery. Innymi produktami spożywczymi, których spożywanie może mieć wpływ na stan zdrowia zębów są pieczywo pełnoziarniste oraz zielona herbata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana