Co to znaczy, że lustro jest fazowane?
Lustra są idealnym elementem wnętrz urządzonych w dowolnym stylu, od nowoczesnego, aż po tradycyjny. W małych pomieszczeniach pozwalają one również na optyczne zwiększenie przestrzeni i stworzenie wrażenia przestronności. Na rynku znaleźć można kilka typów luster wykorzystywanych w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. Czym są modele fazowane i gdzie sprawdzą się najlepiej?
Czym są lustra fazowane?
Lustra fazowane mają krawędzie wykończone fazami o szerokości od 1 do 4 centymetrów. Jest to swego rodzaju sposób dekorowania tafli, którego zastosowanie tworzy efekt przypominający tęczę. Lustra wykonane w ten sposób są bardzo uniwersalne i sprawdzają się zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z ramami, specjalnymi naklejkami, frontami meblowymi czy wieloma innymi elementami dekoracyjnymi.
Proces fazowania polega na ścięciu krawędzi lustra pod określonym kątem. W przeciwieństwie do szlifowania krawędzie nie są prostopadłe do ściany, dzięki czemu tafla szkła przestaje być toporna i sprawdza się dobrze w połączeniu z klasyczną farbą lub kafelkami. Fazowanie jest wykonywane głównie w celu poprawienia aspektów wizualnych lustra, niezależnie od jego grubości i wielkości.
– Klasyczne lustra zazwyczaj wymagają ukrycia we wnękach lub ramach. Warianty fazowane można umieszczać bezpośrednio na ścianach bez konieczności stosowania dodatkowych elementów. Ich krawędzie zwężają się bowiem pod określonym kątem, stając się spójnymi z powierzchnią, na której wisi lustro – mówi specjalista z firmy Galas.
Istnieje kilka sposobów fazowania, a wybór odpowiedniego zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Fazy mogą być węższe i szersze, jednak zwykle nie przekraczają one 4 centymetrów. Kwestia ta jest w dużej mierze uzależniona od ogólnych wymiarów tafli i wizji klienta.
Gdzie sprawdzają się lustra fazowane?
Lustra fazowane są bardzo uniwersalne, co pozwala na ich zastosowanie w dowolnym pomieszczeniu. Najczęściej są one wykorzystywane w sytuacji, gdy mają znaleźć się bezpośrednio na ścianie bez użycia ram. Wówczas krawędzie lustra są widoczne, co w połączeniu z fazami tworzy nieco subtelniejszy efekt. Komponuje się on idealnie z powierzchnią, na której znajduje się produkt.
Istnieje również możliwość zmatowienia krawędzi tafli w taki sposób, by nie załamywały one odbitego obrazu ściany. Jest to jedno z najestetyczniejszych rozwiązań pozwalających na zrezygnowanie z ram, których zazwyczaj nie spotkamy w nowoczesnych aranżacjach. Lustra fazowane mogą być jednak wykorzystywane także w nieco bardziej klasycznych wnętrzach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana