Czy koniczyna perska może być uprawiana po zbożach, trawach i roślinach okopowych?
Koniczyna perska, nazywana także skręconą, to wartościowa roślina pastewna, która należy do grupy roślin motylkowatych drobnonasiennych. Jest uprawiana w Polsce od lat 60. ubiegłego wieku. Stanowi cenną paszę dla zwierząt gospodarskich i wzbogaca glebę w azot. Jakie są wymagania klimatyczne i glebowe koniczyny perskiej oraz po jakich roślinach zaleca się ją uprawiać?
Wymagania klimatyczne i glebowe koniczyny perskiej
Koniczyna perska jest rośliną dnia długiego i ma wysokie wymagania klimatyczne. Rozpoczyna kiełkowanie w temperaturze 6°C, ale optymalna temperatura do wschodów kształtuje się w zakresie 20-25°C. Koniczyna perska potrzebuje znacznych ilości wody. Minimalne opady w okresie wegetacji powinny wynosić około 300 mm. Najlepiej, jeśli obfite deszcze są połączone z wysoką temperaturą. Wówczas rośliny rosną szybko i można zebrać 3-4 pokosy.
Koniczyna perska najlepiej rośnie na stanowiskach odznaczających się wysoką pojemnością wodną, odpowiednich dla koniczyny czerwonej i lucerny. Pod jej uprawę najlepiej nadają się gleby należące do kompleksu pszennego bardzo dobrego i dobrego oraz żytniego bardzo dobrego. Koniczyna perska może być również siana na wilgotnych glebach zaliczanych do kompleksu zbożowo-pastewnego mocnego.
Dobór przedplonu dla koniczyny perskiej
Planując uprawę koniczyny perskiej, należy zwrócić uwagę na przedplon. Gatunek ten może być siany po zbożach, trawach oraz roślinach okopowych na oborniku. Nie powinno się go z kolei uprawiać po innych roślinach motylkowatych. Pole pod siew koniczyny perskiej powinno być dokładnie odchwaszczone. Po zbiorze przedplonu glebę można włókować, bronować lub kultywatorować. Przed siewem należy wykonać orkę na głębokość 15-18 cm. Zalecane nawożenie przedsiewne to 30 kg N, 60-80 P2O5 oraz 80-100 kg K2O na hektar uprawy.
Koniczynę perską można uprawiać zarówno w plonie głównym, jak i wtórnym. Zazwyczaj wsiewa się ją w zboża jare lub trawy, które zapewniają jej niezbędną ochronę. Duży wybór nasion różnych odmian koniczyny perskiej oferuje sklep Małopolskiej Hodowli Roślin. W siewie czystym należy stosować 15-20 kg nasion na hektar w rozstawie rzędów co 10-20 cm, a w siewie w mieszankach z rośliną ochronną 13-15 kg nasion koniczyny oraz 8-10 kg nasion rośliny ochronnej (na przykład życicy westerwoldzkiej) na hektar. Zalecana głębokość siewu to 1-1,5 cm.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana