Etapy montażu więźby dachowej
Każdy dach jedno-, dwu- lub wielospadowy musi mieć więźbę dachową. Ważne jest, aby upewnić się, że jest zainstalowany prawidłowo i dokładnie, ponieważ jest to pierwszy krok, od którego zostanie skonstruowany dach. Dowiedz się, od czego zacząć montaż i jak wygląda budowa dachu z zastosowaniem więźby prefabrykowanej oraz od podstaw. Poniższy poradnik przybliży Ci etapy prac oraz stosowane narzędzia i elementy.
Jak powinien przebiegać montaż tradycyjnej więźby dachowej?
Montaż woźny dachowej to zadanie wymagające specjalistycznej wiedzy i narzędzi. Nikt nie chciałby, aby jego dach był mało wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne. Dlatego wszelkie prace warto powierzyć fachowcom z Tartaku Hajduczek.
Przeczytaj również: Jak przebiega budowa więźby dachowej?
Przed zamocowaniem płyt ściennych, na których będą opierać się krokwie, konieczne jest zbudowanie kominów, ścian i ścian kolankowych za pomocą kotew. Właściwy montaż wiązara można rozpocząć dopiero po ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej i papy. Płyty ścienne, które są przymocowane do kotew, są mocowane jako jeden z pierwszych elementów. Odpowiadają za przenoszenie obciążeń z kratownicy na ściany. Następnie krokwie dachu są prawidłowo instalowane. Później składane przez ekspertów są:
Przeczytaj również: Jakie funkcje pełnią więźby dachowe?
krawędź,
narożnik,
krokwie koszowe.
Niezbędny jest także montaż jętek łączących poszczególne krokwie, aby całość konstrukcji była stabilna. Ostatnim krokiem jest założenie nowych okien i lukarn. W ten sposób montowana jest standardowa więźba dachowa.
Więźba prefabrykowana
Nieco inaczej jest z montażem prefabrykowanej więźby dachowej. Kolejnym krokiem jest zamocowanie wiązara zewnętrznego, choć zaczyna się również od zamocowania łaty ściennej. Później fachowcy montują kratownice na oczepach lub płytach ściennych i łączą je łącznikami stolarskimi. Ważne jest na tym etapie przestrzeganie zaleceń producenta więźby dachowej, ponieważ daje to gwarancję wytrzymałości całej konstrukcji.
Następnym krokiem montaż krokwi połówkowych, kulowych i krokwi narożnych. Bez względu na typ wiązara ściany szczytowe należy wyrównać, a następnie przymocować izolację. Następnie ekipa montuje folię paroprzepuszczalną, którą mocuje się do krokwi za pomocą kontrłat. Wystarczy zatrudnić fachowców do ułożenia dachówki, obróbki blacharskiej i zamontowania elementów wentylacyjnych, aby dach był gotowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana