Holter EKG - przeciwwskazania
Badanie Holter EKG to nieinwazyjna metoda monitorowania pracy serca przez określony czas, zwykle 24 lub 48 godzin. Pomimo swojej przydatności w diagnozowaniu różnych zaburzeń rytmu serca, istnieją pewne przeciwwskazania do tego badania. Warto zatem poznać sytuacje, w których Holter EKG może być niewskazany lub wymagać szczególnej ostrożności. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i ostateczna decyzja o wyborze metody diagnostycznej powinna być podejmowana przez lekarza prowadzącego.
Przeciwwskazania bezwzględne
Istnieją sytuacje, w których wykonanie badania Holter EKG jest całkowicie przeciwwskazane. Przykładem takiej sytuacji jest uczulenie na elektrody stosowane podczas badania. Elektrody są przyklejane do skóry pacjenta za pomocą specjalnego kleju, który może wywołać reakcję alergiczną u osób wrażliwych. W przypadku stwierdzenia uczulenia na materiały użyte do wykonania badania, lekarz powinien poszukać alternatywnych metod diagnostycznych, takich jak np. monitorowanie pracy serca za pomocą telemetrii.
Zabiegi operacyjne i rany
Innym przeciwwskazaniem do wykonania badania Holter EKG są niedawno przeprowadzone zabiegi operacyjne w okolicach klatki piersiowej lub otwarte rany na skórze. Elektrody mogą bowiem uszkodzić delikatną tkankę lub zaszkodzić procesowi gojenia się ran. W takich przypadkach lekarz może zdecydować się na inne metody diagnostyczne, takie jak EKG spoczynkowe czy stresowe, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu elektrod ze skórą.
Zakażenia skóry
Osoby z aktywnymi zakażeniami skórnymi, takimi jak grzybica, liszaj czy egzema również nie powinny być poddawane badaniu Holter EKG (Kraków). W przypadku zakażeń skóry istnieje ryzyko pogorszenia stanu pacjenta oraz przeniesienia infekcji na inne osoby, szczególnie w placówkach medycznych. Leczenie zakażenia i poprawa stanu skóry powinny być priorytetem przed przystąpieniem do badania, aby uniknąć komplikacji i ewentualnych zakażeń krzyżowych.
Ograniczenia w codziennych czynnościach
Warto również pamiętać, że Holter EKG może wpłynąć na codzienne czynności pacjenta, gdyż wymaga unikania kontaktu z wodą oraz utrzymania elektrod na skórze przez cały czas trwania badania. Osoby mające trudności z przestrzeganiem tych ograniczeń lub wykonujące prace wymagające częstego kontaktu z wodą powinny omówić te kwestie ze swoim lekarzem przed przystąpieniem do badania, aby uzyskać odpowiednie zalecenia i ewentualnie dostosować czas trwania badania do indywidualnych potrzeb.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana