Jak dobrać pompę ciepła do domu jednorodzinnego?

Pompa ciepła to urządzenie o bardzo dużej wydajności, które jednocześnie okazuje się niezwykle tanie w eksploatacji, znacznie ograniczające koszty ogrzewania budynku. Co ważne, jest też w pełni ekologiczna, ponieważ jej działanie nie zanieczyszcza środowiska ani nie powoduje emisji dwutlenku węgla. Plusem będzie ponadto to, iż jest bezobsługowa i łatwo ją zamontować z uwagi na małą ilość miejsca, jakiej potrzebuje.
Gruntowe pompy ciepła
Jednymi z najbardziej popularnych pomp ciepła są urządzenia, które pozyskują energię z ziemi. Urządzenia tego typu wymagają montażu wymiennika gruntowego, który może być wykonany w wersji poziomej albo pionowej. Wymiennik poziomy jest instalowany poniżej głębokości przemarzania na sporej powierzchni uzależnionej od zapotrzebowania na moc. Plusem takiego rozwiązania będzie przystępny koszt realizacji, minusem fakt, że obszar ponad wymiennikiem nie może być wykorzystany na posadzenie krzewów ani drzew. Jeżeli ilość miejsca na posesji jest niewystarczająca lub warunki geologiczne będą niesprzyjające alternatywą może okazać się wymiennik pionowy. W tym przypadku sondy potrzebują stosunkowo głębokich odwiertów, które mogą być drogie. Korzyścią jest jednak niewielka przestrzeń potrzebna do montażu.
Gruntowe pompy ciepła są dostępne także w postaci kompaktowych urządzeń połączonych ze wszystkimi niezbędnymi elementami instalacji centralnego ogrzewania – m.in. bojlerem, pompą obiegową czy naczyniem wzbiorczym oraz zaworami. Można je więc zamontować niemal w dowolnym miejscu budynku, dobierając lokalizację tak, by hałas sprężarki nie przeszkadzał domownikom.
Powietrzne pompy ciepła
Inną możliwością będzie powietrzna pompa ciepła. Urządzenie pozyskuje energię dzięki przepływowi powietrza atmosferycznego przez parownik umieszczony na zewnątrz budynku. Pompy tego typu są dostępne jako konstrukcje monoblokowe – wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, która jest montowana poza domem, co wymaga wyprowadzenia przewodu zasilania i powrotu instalacji c.o. na zewnątrz – albo jako pompy typu split. W takim przypadku część ze skraplaczem musi się znaleźć wewnątrz. Minusem pomp powietrznych jest to, że mogą efektywnie pracować tylko przy dodatnich temperaturach, potrzebują więc wspomagającego źródła energii np. kotła gazowego.
Projekt instalacji z pompą ciepła oraz jej montaż i podłączenie muszą być wykonane fachowo. Najlepszym wyborem będzie firma dysponująca dużym doświadczeniem taka jak Modern Energy Pro ze Skoczowa, specjalizująca się w pompach ciepła oraz systemach fotowoltaicznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sylwia Środoń-Fugas Kancelaria Notarialna
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Medan Niepubliczny zakład podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej
Przychodnie specjalistyczne woj. wielkopolskie63-200 Jarocin, Wrocławska 38
-
Byt-Med Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Sp. z o.o.
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt woj. śląskie41-902 Bytom, Witczaka 66 lok. 12
-
Coremed Dla Twojego Zdrowia s.c. Maciej Samuel Tomasz Świąte
Medyczny, rehabilitacyjny sprzęt woj. łódzkie90-644 Łódź, Żeligowskiego 46