Jak prawidłowo montować listwy przypodłogowe?
Planujesz remont? Chcesz ograniczyć koszty z nim związane? Interesuje Cię, w jaki sposób poprawnie montuje się listwy przypodłogowe i jakie metody można zastosować? Listwy wykończeniowe montuje się za pomocą przyklejania, kołkami rozporowymi lub klamrami. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy sprawdzą się dane możliwości, a także jak krok po kroku prawidłowo przymocować listwy. Pozwól sobie na korzyści finansowe, inwestując swój czas.
Jakimi sposobami montuje się listwy przypodłogowe?
Tak jak panele kładzie się z zachowaniem pewnej sztuki, układając na początku piankę pod panele podłogowe, tak montaż listew wymaga przygotowania. Kołki rozporowe sprawdzą się, kiedy ściana jest nierówna. Należy pamiętać o ich doborze do podłoża i rodzaju ścian. Klamry zostają przytwierdzone do ściany po to, aby na nich zaczepić wyprofilowane listwy. Jest to polecany sposób przy prostych ścianach lub elastycznej listwie. Atutem kleju jest szybkość wykonywania prac, jednak jego późniejsze oderwanie skutkuje uszkodzeniem farby lub tynku.
Przeczytaj również: Jak zamontować listwy narożne do płytek?
O czym należy pamiętać przy montażu listew przypodłogowych?
Zaleca się, aby montaż listew przeprowadzić po pierwszym malowaniu ścian. Miejsce stykania listwy ze ścianą należy wykończyć akrylem. Zdarza się, że powstają nierówności w okolicy listwy. Można to zredukować, stosując uszczelki silikonowe, które zapobiegają też wnikaniu wilgoci. Mając jednak wątpliwości, warto skorzystać z porad profesjonalistów, kontaktując się np. ze sklepem z panelami Germont.
4 kroki udanego montażu listew przypodłogowych
Łomem usuwa się stare listwy.
Następnie należy przygotować ściany i podłogę na montaż nowych. Dobrym rozwiązaniem jest przetarcie powierzchni papierem ściernym.
Krok trzeci to przycinanie listwy przypodłogowej pod kątem 90 stopni (jeżeli są gotowe narożniki) lub 45 stopni, jeżeli narożniki nie są przewidziane. Warto zaopatrzyć się w skrzynkę uciosową.
Krok czwarty to montaż listwy. Jeśli stosuje się klej, nanosi się go pasami na listwę, a następnie się ją dociska. W przypadku kołków należy wywiercić otwory co około 50 cm, przy przyłożonej listwie do ściany do momentu, kiedy wiertło zetknie się ze ścianą. Tam, gdzie powstał ślad, wywierca się miejsce na kołek. Całość przykręca się do ściany po wcześniejszym schowaniu przewodów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana