Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, co do zasady podczas rozwodu sąd orzeka o winie za rozkład pożycia małżonków. Sąd w trakcie procesu rozwodowego musi ustalić, że winę za rozkład pożycia ponosi jeden z małżonków, oboje małżonkowie albo że żaden z małżonków nie ponosi winy. Wyrok rozwodowy, w którym stwierdzona jest wina małżonka za rozpad małżeństwa, poza samą satysfakcją małżonka niewinnego, niesie za sobą doniosłe konsekwencje prawne.
Kiedy sąd może orzec o winie małżonka?
Aby stwierdzić winę, zachowanie małżonka musi być „zawinione”, a więc uzależnione od jego woli i świadome. W praktyce o winie małżonka za rozpad małżeństwa można mówić w przypadku między innymi zdrady, alkoholizmu, nielojalnego postępowania, poniżania, przemocy fizycznej lub psychicznej, odmowy współżycia, braku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, marnotrawieniu pieniędzy, hazardu.
Z kolei winy małżonka nie można stwierdzić w takich sytuacjach, jak na przykład brak możliwości współżycia z powodu choroby jednego z małżonków, agresywne zachowanie małżonka spowodowane chorobą psychiczną i tym podobne, chyba, że małżonek świadomie nie podejmuje leczenia. Warto podkreślić, że jeśli jeden z małżonków poważnie zachorował i doprowadziło to do rozpadu małżeństwa, nie jest to kwalifikowane jako zawinione zachowanie chorego małżonka.
Należy pamiętać, że postępowanie sądowe, dotyczące sprawy rozwodowej, w której sąd ma orzec o winie stron, trwa znaczniej dłużej niż proces, w którym takiej winy się nie ustala. Spowodowane jest to znacznie dłuższym i bardziej skomplikowanym postępowaniem dowodowym. Sąd wówczas przesłuchuje świadków na okoliczność przyczyn rozpadu związku małżeńskiego i zachowywania się małżonków.
Czym różni się rozwód z orzeczeniem o winie małżonka?
Jak wskazuje prawnik z Kancelarii Kancelarii De Iure: Wyrok z orzeczeniem o winie jednego z małżonków ma kluczowe znaczenie w przypadku dochodzenia obowiązku alimentacyjnego, między rozwiedzionymi małżonkami. Małżonek, który został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może żądać od swojego byłego niewinnego małżonka alimentów, nawet jeśli małżonek znalazł się w niedostatku. Małżonek niewinny może natomiast żądać zasądzenia alimentów od małżonka wyłącznie winnego, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku.
Rozwód bez orzekania o winie może zapaść tylko na zgodne żądanie małżonków. W takim przypadku wyrok rozwodowy ma takie skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy za rozkład pożycia i więzi małżeńskich.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana