Jak wydzielić strefy funkcjonalne w ogrodzie?

Jest kilka żelaznych zasad, którymi należy się kierować planując ogród. Obowiązują one niezależnie od tego, czy do zagospodarowania jest mały skrawek zieleni, czy duża, otwarta przestrzeń. Najważniejsza jest funkcja, jaką ogród ma spełniać. Często zdarza się, że w jednym projekcie trzeba połączyć różne oczekiwania. Jak wydzielić strefy funkcjonalne w ogrodzie?
Ogólne zasady planowania ogrodów
Podczas projektowania ważne jest uwzględnienie proporcji i ukształtowania terenu. Dzięki temu ogród harmonijnie wtapia się w otoczenie i kontekst okolicy. Odpowiednią równowagę zapewnia równomierne rozłożenie akcentów roślinnych i małej architektury. Dobierając rośliny warto kierować się przede wszystkim własnym gustem, uwzględniając jednocześnie panujące w ogrodzie warunki. Należą do nich ekspozycja, czyli ilość godzin w ciągu dnia, podczas których w ogrodzie jest słonecznie oraz panują naturalne warunki glebowe. Warto poznać cykl kwitnienia roślin. Dzięki temu można tak zaplanować ogród i rabaty, które będą zachwycać przez cały rok. Istotna jest ponadto strefa klimatyczna i posadzenie takich roślin, które dobrze zniosą na przykład mrozy.
Dobrze jest odpowiedzieć sobie na pytanie o własne umiejętności i wolny czas, który można poświęcić na pielęgnację ogrodu. Estetyka i atrakcyjność wizualna to nie wszystko, ogród ma być przede wszystkim użytkowy. Dlatego takie znaczenie podczas planowania ma funkcjonalność. Należy wziąć pod uwagę rozmiar ogrodu i postarać się jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje.
Jakie strefy można zaplanować w ogrodzie?
Projektując teren, należy ocenić zalety i wady otoczenia tak, żeby odpowiednio zaplanować strefy funkcjonalne. W ten sposób powstaje przejrzysta i jasno określona przestrzeń użytkowa. Czy z ogrodu korzystają również dzieci, które ucieszą się z mini placu zabaw? Na te i podobne pytania trzeba sobie odpowiedzieć, planując strefy funkcjonalne w ogrodzie. Należy także przemyśleć sposób podziału przestrzeni na przykład za pomocą żywopłotów lub ścieżek.
Strefę rekreacyjną najlepiej zaplanować możliwie z dala od zgiełku ulicy, na tyłach domu i w taki sposób, żeby znalazło się tam zarówno miejsce słoneczne, jak i zacienione. Przeciwnie strefa gastronomiczna, która powinna mieścić się ona blisko kuchni i wyjścia. Częścią przestrzeni dla dzieci może być trawnik, idealne miejsce do zabawy. Sposób podziału stref zależy od gustu. Właściciele ogrodów korzystający z usług firmy Zakladamyogrody.pl chetnie widzą murki, podesty i schodki jako elementy rozgraniczające strefy funkcjonalne ogrodu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Sochacki-Serwis Sp. z o.o.
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. świętokrzyskie27-400 Ostrowiec Świętokrzyski, Kilińskiego 47 D
-
Arbo-Bob Grzegorz Bobola
Ogrody, tereny zieleni - projektowanie, utrzymanie woj. małopolskie31-834 Kraków, os. Jagiellońskie 24 lok. 49