Jaką wybrać moc oświetlenia LED?
Lampy LED z roku na rok zyskują coraz większa popularność i stopniowo wypierają z rynku starsze technologie oświetleniowe. Nie ma w tym nic dziwnego – powszechnie uznawane są one za najbardziej opłacalne źródło sztucznego światła. Wybór dostępnych produktów tego typu jest dziś bardzo obszerny i łatwo się w nim pogubić. Szczególnie dużo wątpliwości wzbudza kwestia mocy lamp. Co powinniśmy wiedzieć na ten temat, zanim zdecydujemy się na zakup?
Moc oświetlenia i skuteczność świetlna
Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych kryteriów doboru mocy oświetlenia LED, w pierwszej kolejności przyjrzymy się bliżej samemu temu parametrowi, a także niezwykle istotnej w tym kontekście skuteczności świetlnej.
W jaki sposób moc źródła światła przekłada się na oświetlenie danego pomieszczenia? W uproszczeniu można powiedzieć, że większa moc przekłada się na większy strumień świetlny, czyli więcej lumenów, o czym szerzej w dalszej części niniejszego artykułu.
Moc źródła światła informuje nas o tym, jak wiele energii elektrycznej pobiera dane urządzenie. Pod tym względem oświetlenie LED jest bezkonkurencyjne.
Jak mówi przedstawiciel firmy Gomar Plus: oświetlenie LED odznacza się wielokrotnie większą wydajnością od żarówek starego typu, a zatem będzie potrzebować dużo mniej prądu do wyprodukowania analogicznej ilości światła. Standardowo przyjmuje się, że lampa LED o mocy około 15W jest ekwiwalentem żarówki 100W, która jest w stanie wyprodukować strumień światła o wartości między 1100 a 1500 lumenów.
Trzeba tu jednak wspomnieć o skuteczności świetlnej źródła światła, gdyż to właśnie ten parametr mówi nam o stosunku strumienia świetlnego, czyli ilości lumenów, do mocy oświetlenia, czyli pobieranej energii wyrażonej w watach. Oświetlenie LED charakteryzuje się znacznie większą wydajnością świetlną niż tradycyjne źródła światła, takie jak żarówki czy lampy halogenowe.
Podsumowując – moc lampy LED jest istotnym parametrem, który należy uwzględnić przy zakupie, ale nie jedynym, którym powinniśmy się kierować. Jeśli chcemy wiedzieć, jak mocno świeci dana lampa, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na wartość lumenów
Lumeny a wybór oświetlenia
Lumenem nazywamy jednostkę strumienia świetlnego, emitowanego przez dane źródło. Mówiąc prosto: im większa wartość lumenów, tym jaśniej świeci dana lampa. Parametr ten jest istotnym kryterium wyboru źródła światła, jeśli naszym priorytetem jest prawidłowe oświetlenie pomieszczeń, a nie tylko minimalizowanie kosztów energii.
Co należy brać pod uwagę przy wyborze oświetlenia? Przede wszystkim rodzaj oraz wielkość (w metrach kwadratowych) pomieszczenia, które chcemy oświetlić. Generalnie przyjmuje się, że do pomieszczeń, w których śpimy lub odpoczywamy, należy dobierać lampy LED o mniejszej wartości lumenów niż do pomieszczeń, w których wykonujemy prace fizyczne lub precyzyjne. Nie bez znaczenia jest również wysokość pomieszczenia, a nawet jego kolorystyka. Ważne jest też ustawienie lamp i kierunek padania światła.
Podsumowując: pamiętajmy, że różne powierzchnie i pomieszczenia, w zależności od ich przeznaczenia i pełnionej funkcji, wymagają różnego oświetlenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana