Jakie rusztowania są najbardziej mobilne?
Korzystanie z rusztowań to doskonały sposób na wykonywanie robót budowlanych, remontowych, termoizolacyjnych czy związanych z odnawianiem elewacji. Będą one jednak użyteczne również przy pracach montażowo-instalacyjnych, konserwacyjnych oraz wszelkiego rodzaju kontrolach stanu technicznego elementów budynków lub konstrukcji. W takich przypadkach najczęściej przydatne okażą się odmiany gwarantujące zwiększoną mobilność.
Co trzeba wiedzieć o rusztowaniach i ich rodzajach?
Szybkie, efektywne i w pełni bezpieczne prowadzenie prac na wysokości wymaga wykorzystania rozwiązań, które będą w stanie zagwarantować odpowiedni dostęp do poszczególnych miejsc, a jednocześnie umożliwią zabranie koniecznego sprzętu i materiałów. Przy wielu zadaniach optymalne będzie wykorzystanie klasycznych rusztowań elewacyjnych kotwionych do elementów budynku lub samonośnych, które we własnym zakresie przenoszą na podłoże wszystkie obciążenia oraz są odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym wiatru. Zdarza się jednak, że prace będą trwały krócej i obejmą tylko część obiektu lub jego wybrane fragmenty. W takiej sytuacji rozstawianie dużych rusztowań będzie nieopłacalne. Lepszym wyjściem okaże się postawienie na rusztowania o większej mobilności, a więc rusztowania przejezdne. Urządzenia tego rodzaju są dostępne w różnych systemach rusztowań, a zatem zarówno jako konstrukcje ramowe, gdzie całą strukturę tworzy się, korzystając z komponentów przypominających literę H, łączonych ze sobą z użyciem poprzeczek, jak i rusztowania słupowe, w których elementem nośnym są pojedyncze słupy z węzłami, w które wsuwa się zakończenia rygli podłużnych i poprzecznych.
Przeczytaj również: Jak przechowywać rusztowania?
Czym wyróżniają się rusztowania przejezdne?
Cechą charakterystyczną rusztowań przejezdnych jest to, że są one konstrukcjami samonośnymi. Wyposaża się je w kółka transportowe z blokadą, które umożliwiają przemieszczanie ich po równej i stabilnej powierzchni w dowolnie wybrane miejsce. Najczęściej mają wymiary odpowiadające długości klasycznego pomostu stosowanego w najpopularniejszych systemach. Ograniczeniem wynikającym z ich charakterystyki będzie jednak osiągana wysokość, która nie przekracza kilkunastu metrów. Firma Kościański ze Słupska jest producentem modułowych rusztowań klinowych (choinkowych), które są dostępne w różnych konfiguracjach dostosowanych do potrzeb użytkowników.
Przeczytaj również: Dlaczego warto zlecić montaż rusztowań profesjonalnej firmie?
Przeczytaj również: Wykorzystanie rusztowań przy remoncie kościołów
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana