Kotły z podajnikiem. Dlaczego tak chętnie je wybieramy?
Tegoroczna zima przypomniała nam o tym, jak ważny jest wydajny system centralnego ogrzewania. Kto jeszcze nie wymienił starego „kopciucha” na nowoczesny kocioł, ten na pewno żałuje i prawdopodobnie rozważa modernizację kotłowni na wiosnę. Za inwestycją w nowe urządzenie grzewcze przemawiają z resztą nie tylko kwestie finansowe. Poza tym, że nowy kocioł spali mniej, jego obsługa będzie znacznie wygodniejsza.
Zakup i montaż nowego kotła centralnego ogrzewania wiąże się co prawda z początkowym wydatkiem, jednak gwarantuje szybki zwrot inwestycji. Obecnie producenci urządzeń grzewczych muszą stosować się do restrykcyjnych wymogów europejskiej dyrektywy EcoDesign, co oznacza, że nie sprzedają kotłów słabszych niż 5. klasy. A te są nie tylko ekologiczne, ale przy okazji są bardziej wydajne. Mniejszą emisję spalin można osiągnąć tylko wtedy, gdy spala się mniej paliwa. Kontrolę zużycia opału dodatkowo ułatwiają kotły z podajnikiem – od lat wybierane przez Polaków najchętniej.
Kotły z podajnikiem są oszczędne
Obsługa kotła z ręcznym załadunkiem nie należy do przyjemności, zwłaszcza w przypadku starych urządzeń, pozbawionych jakiegokolwiek systemu sterowania spalaniem. Stary piec w domu sprawia, że temperatura prawie nigdy nie jest komfortowa, a zużycie opału zawsze dalekie od optymalnego. Montaż kotła z podajnikiem rozwiązuje te problemy. Wszystkie urządzenia tego typu wyposażone są w sterowniki, które decydują o ilości i tempie spalania paliwa. Kocioł można programować samodzielnie lub wybrać opcję sterowania automatycznego na podstawie odczytów z termostatów – w takim przypadku sterownik dostosowuje tryb pracy urządzenia do warunków pogodowych lub temperatury w pomieszczeniach. Efekt? W domu nigdy nie jest za gorąco, a opał nie jest marnowany.
Postawiliśmy sobie za cel dostarczanie klientom oszczędnych kotłów, więc przy projektowaniu kładziemy nacisk przede wszystkim na wydajność spalania. Dlatego w naszych urządzeniach znajdują się dodatkowe rozwiązania zwiększające sprawność. Oprócz zaawansowanych sterowników elektronicznych nasze kotły na ekogroszek wyposażone są w turbulatory spalin i specjalne płyty ceramiczne, które optymalizują przebieg spalania – mówi ekspert z firmy KOŁTON.
Kotły z podajnikiem są wygodne w obsłudze
Komfort obsługi to najczęściej wskazywana zaleta kotłów z podajnikiem – bez względu na to, czy mówimy o kotle na ekogroszek, czy o piecu na pellet. Do kotła z podajnikiem nie trzeba zaglądać i dorzucać kilka razy dziennie. W zależności od bieżącego zapotrzebowania budynku na energię i pojemności zasobnika należy uzupełniać go raz na kilka do nawet kilkunastu dni. Ze względu na większą sprawność spalania, w kotle gromadzi się mniej popiołu, w związku z czym również czyszczenie odbywa się rzadziej i jest prostsze. Olbrzymią zaletą kotłów z podajnikiem jest możliwość zakupu workowanego opału, co ułatwia gromadzenie paliwa i załadunek zasobnika, a dodatkowo pomaga w utrzymaniu porządku w kotłowni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana