Kryteria wyboru rozrzutnika obornika
Nowoczesne maszyny rolnicze w porównaniu do tradycyjnych technologii w znacznym stopniu usprawniają pracę na roli. Jednym z urządzeń, bez którego trudno wyobrazić sobie uprawę, jest rozrzutnik obornika. Za jakie konkretnie zadania odpowiada? Jakie ma znaczenie gospodarstwa? Czym kierować się przy wyborze takiego urządzenia? Zapraszam do czytania.
Do czego służą rozrzutniki obornika?
Żyzne pole to gwarancja udanych zbiorów. Jak sobie je zagwarantować? W tym momencie z pomocą przychodzą tak zwane rozrzutniki. Odpowiadają one za nawożenie gruntu poprzez rozdrabnianie i równomierne rozrzucanie obornika. Do mielenia i rozmieszczania naturalnego nawozu ze skrzyni ładunkowych służy zestaw noży. To one w największym stopniu odpowiadają za nawożenie pola, dlatego ich jakość wykonania jest szczególnie ważna. Kolejnymi istotnymi elementami, bez których praca rozrzutnika byłaby niemożliwa, są burty i łańcuchy. Jeśli szukasz elementów zamiennych do maszyn rolniczych, koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy ALIMA-BIS. Tutaj znajdziesz części renomowanych producentów, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów.
Jak wybrać rozrzutnik do Twojego gospodarstwa?
W poszukiwaniu najlepszych modeli rozrzutników obornika należy kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. W taki sposób dopasujesz parametry oraz zastosowanie maszyny do Twoich potrzeb. Na rynku znajdziesz modele maszyn z różnymi typami roztrząsaczy. Tutaj do wyboru masz rozrzutniki z wyrzutem tylnym, przednim lub bocznym. Kolejnym ważnym aspektem jest pojemność skrzyni ładownych. To właśnie ten parametr w dużej mierze decyduje o efektywności pracy.
W przypadku większych gospodarstw rolnych lepiej postawić na bardziej pojemne maszyny, które mogą mieć ładowność sięgającą nawet do kilkunastu ton. W ten sposób unikniesz przestojów w pracy. Rozrzutniki dzieli się na jedno i dwuosiowe. Czym się od siebie różnią? W pierwszym przypadku maszyna charakteryzuje się większą zwrotnością, a do jej obsługi potrzeba mniej mocy. Dlatego eksploatacja jest tutaj stosunkowo mniej kosztowna. Najwidoczniejszą różnicą w rozrzutnikach dwuosiowych są mniejsze w porównaniu do powyższego rozwiązania koła. To pozwala na zamontowanie skrzyni ładunkowej o znacznie większej szerokości.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana