Najważniejsze kwestie z montażem instalacji elektrycznej w domu
Instalacja elektryczna jest niewątpliwie jedną z tych, które muszą się znaleźć w każdym domu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania, trzeba o nią zadbać na etapie projektowania i montażu. Najlepiej oczywiście zlecić to zadanie specjalistom. Jakie są najważniejsze kwestie związane z montażem instalacji elektrycznej w domu? O czym pamiętać?
Kiedy rozpocząć instalację i o czym wówczas pamiętać?
Aby instalacja elektryczna była bezpieczna i funkcjonalna, trzeba zadbać o właściwą kolejność przeprowadzania prac po uprzednim przygotowaniu projektu. Otóż instalację najlepiej wykonać po postawieniu ścian, stropów i dachu, kiedy budynek znajduje się w tak zwanym stanie surowym otwartym. Przed tym jednak trzeba zaplanować prace związane z przyłączem wodociągowym i kanalizacją, ponieważ przechodzą przez grunt. Jeżeli natomiast chodzi o samą instalację elektryczną, to prace składają się z kilku etapów:
rozprowadzenia kabli elektrycznych po ścianach i sufitach,
montażu skrzynki rozdzielczej,
montażu punktów świetlnych, włączników i gniazdek.
Ostatnie zadanie najlepiej wykonać po całkowitym wykończeniu ścian (również pomalowaniu). Oprócz tego specjaliści, którzy będą zajmowali się montażem, muszą też zadbać o to, aby instalacja była dopasowana do użytkowników oraz rozkładu pomieszczeń w konkretnej nieruchomości.
Kilka zasad montażu instalacji elektrycznej w domu
Starannie przygotowany projekt i dobór wysokiej jakości materiałów są podstawą stworzenia bezpiecznej instalacji. Podczas prac montażowych warto też pamiętać o kilku zasadach. O to, co jest szczególnie ważne, zapytaliśmy specjalistę z firmy świadczącej usługi elektryczne w Koninie, który wyjaśnił:
- Jedną z ważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać podczas tworzenia instalacji elektrycznej, jest zachowanie odpowiednich odległości kabli od krawędzi drzwi i okien. Jeśli natomiast chodzi o przewody zasilające, to powinny być układane od gniazda go gniazda. Wówczas przepływ energii będzie poprawny. Zasadą, o której należy pamiętać, aby uniknąć zalania, jest konieczność kładzenia instalacji powyżej rur wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Ponadto do łączenia przewodów najlepiej sprawdzą się złączki albo puszki elektryczne.
Aby mieć pewność, że instalacja zostanie wykonana poprawnie, najlepiej zgłosić się do sprawdzonego elektryka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana