O czym należy pamiętać wybierając kolor dachówek?
Paleta kolorów dachówek jest ogromna. Sięga od czerni, granatu i bitumu przez odcienie piasku aż po najróżniejsze kolory czerwieni. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny odcień i kształt dachówki, powinieneś sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni i informacje w nim zawarte. O czym należy pamiętać, wybierając kolor dachówek? Podpowiadamy.
Sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego
Każda osoba, która buduje nowy dom lub remontuje istniejący, powinna przestrzegać szeregu specyfikacji. Są one zapisane w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, który różni się w zależności od miejsca. Dokument taki można sprawdzić w urzędzie miasta lub gminy. Może on zawierać informacje dotyczące koloru elewacji, barwy dachówki, wysokość kondygnacji czy kształt dachu. Jego celem jest zapewnienie, że wszystkie domy na danym terenie będą pasowały do regionalnych warunków. Jednak w większości miejsc możesz wybrać dowolny kolor dachówki. Szczegółowe wytyczne zazwyczaj dotyczą terenów, w których chroni się krajobraz. Często są one w sąsiedztwie parków narodowych lub krajobrazowych.
Kolor dachówki a styl domu
Wybierając kolor dachówki, warto zwrócić uwagę na styl, w jakim został zbudowany budynek. Do domu w stylu tradycyjnym najczęściej wybierane są dachówki w kolorze czerwieni lub miedzi. Z kolei do budynków w stylu nowoczesnym w barwach czerni, antracytu lub szarości. W stylu rustykalnym najczęściej dominuje na dachu odcień zieleni, miedzi oraz brązu. W stylu skandynawskim z kolei stosowana jest szarość i antracyt. Styl minimalistyczny najczęściej związany jest ciemnym dachem, a śródziemnomorski z ciepłymi barwami takimi jak miedz, czerwień brąz, a czasami kolor niebieski. W doborze odpowiedniej barwy mogą ci pomóc specjaliści np. firmy Dach Holding TopDACH.
Kolor dachu a elewacja
Wybierając kolor dachówki, należy go dopasować do rodzaju i odcienia elewacji budynku. Najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym kolorem elewacji jest biel. Wówczas można wybrać dachówkę w praktycznie każdej barwie, ponieważ odcień ten współgra z każdą barwą. Z kolei w przypadku elewacji w mocnych, żywych kolorach takich jak niebieski lub zieleń kolor dachówki należy dobierać rozważnie. Można postawić na brąz, antracyt, odcienie szarości oraz czerń. Żółte ściany budynku zaś najlepiej komponują się z czerwienią i brązem. Elewacje kamienne lub ceglane najlepiej współgrają z brązowymi odcieniami dachówek. Tutaj można również postawić na efekt postarzenia dachu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana