Projektujemy wnętrze salonu. Na co zwrócić uwagę?

Salon jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym mieszkaniu czy domu jednorodzinnym. Pełni funkcję reprezentatywną i stanowi miejsce odpoczynku po ciężkim dniu. Podczas projektowania owego pomieszczenia należy zwrócić uwagę na jego położenie (czy jest połączony z aneksem kuchennym), rozmiar i kształt. Ważne jest też odpowiednie rozmieszczenie mebli oraz oświetlenia.
Salon jako reprezentatywne pomieszczenie
Salon stanowi miejsce odpoczynku wszystkich domowników i centralny punkt każdego domu. To tutaj znajduje się telewizor, gry konsolowe, regały z książkami i wygodne kanapy, które zapewniają komfort. Salon, jako pomieszczenie reprezentatywne, powinien spełniać wymagania i potrzeby wszystkich domowników. Ważna jest jego optymalna powierzchnia, kształt, styl aranżacji. W mieszkaniach o mniejszym metrażu często połączony jest z aneksem kuchennym. Od kuchennej przestrzeni oddziela go ścianka działowa lub wyspa kuchenna. Jeżeli domownicy decydują się na takie rozwiązanie, muszą pamiętać, by styl kuchni i salonu był analogiczny, ponieważ pomieszczenia te oddziałują na siebie wizualnie. Najlepiej zdecydować się na producentów mebli na wymiar, którzy dopasują się do oczekiwań i potrzeb domowników. JM Mebel System, jako czołowy przedstawiciel firm meblarskich, umożliwia dopasowanie mebli do kształtu i rozmiaru salonu.
Rozmiar salonu
Nie ma idealnych wymiarów salonu. Powierzchnia zależy od liczby domowników, wielkości mieszkania i indywidualnych potrzeb. Przyjmuje się jednak, że w małym domu salon powinien osiągać co najmniej 20 m2. W większych budynkach powierzchnia jest oczywiście znacznie większa i często przekracza 30 m2. Zbyt mały salon będzie ciasny, co wpłynie na mniejszy komfort korzystania, z kolei za duża powierzchnia zapewni mało przytulne pomieszczenie.
Jaki kształt powinien mieć salon?
Salon najczęściej ma regularny kształt prostokąta lub kwadratu o szerokości minimum 4 m. W układzie prostym najłatwiej będzie rozplanować meble, akcesoria i inne elementy wyposażenia. Poruszanie się po klasycznym wnętrzu, bez nieregularnych ścian, również będzie bardziej komfortowe.
W każdym salonie powinny znaleźć się typowe meble wypoczynkowe, czyli kanapa i fotele, a także stolik kawowy i, w zależności od preferencji, sprzęty RTV. Telewizor najlepiej umieścić przy jednej ze ścian, a fotele ustawić w odpowiedniej odległości, co zapewni komfortowe oglądanie. W mniejszych salonach meble można rozstawić między dwiema przeciwległymi ścianami. Regały na książki, witryny i inne meble są jedynie dodatkiem. W dobie minimalizmu coraz mniej osób decyduje się na typową zabudowę rodem z PRL-u na rzecz roślin i pojedynczych półek, szafek.
Najważniejsza jest możliwość swobodnego przemieszczania się między wejściem do pokoju a innymi meblami na wymiar. Elementy wyposażenia powinny być ustawione przy ścianach i nie utrudniać poruszania się po wnętrzu. Nieustanne przesuwanie mebli jest uciążliwe i mało komfortowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Vinci Pracownia architektoniczno-konstrukcyjna Dariusz Lubera
Biura projektów woj. małopolskie32-071 Rusocice, św. Szarbela 7
-
Ampertech Biuro projektów i realizacji inwestycji
Biura projektów woj. lubuskie66-400 Gorzów Wielkopolski, al. 11 Listopada 91 lok. 1
-
Maria Lipska-Mateja Rzeczoznawca
Biura projektów woj. mazowieckie08-103 Siedlce, gen. Orlicz-Dreszera 15 lok. 9