Szambo dla domu jednorodzinnego - najważniejsze parametry

Spis treści
- Odpowiedni materiał przydomowego szamba
- Lokalizacja zbiornika na nieczystości
- Pojemność szamba w domu jednorodzinnym
Własny dom poza miastem – z dala od zgiełku i wścibskich sąsiadów? Brzmi jak marzenie. W zamian za spokój i prywatność trzeba się jednak liczyć z tym, że pewne kwestie właściciel domu będzie musiał rozwiązać we własnym zakresie. Należy do nich m.in. odprowadzanie ścieków. W sytuacji, gdy podłączenie sieci kanalizacyjnej jest niemożliwe, pojawia się pytanie, jakie szambo do domu rodzinnego wybrać, by zbiornik spełniał wymogi prawne, był wydajny, a jego eksploatacja tania i łatwa w utrzymaniu.
Odpowiedni materiał przydomowego szamba
Wyróżniamy dwa podstawowe materiały, z których może być wykonany zbiornik na nieczystości – to plastik lub wysokiej jakości beton. Ten drugi rodzaj jest najczęściej rekomendowany ze względu na swoją szczelność, wytrzymałość i odporność przed uszkodzeniami. Szamba betonowe mogą być jedno- lub dwukomorowe. Montaż zbiornika z więcej niż jedną komorą jest rozwiązaniem droższym, warto jednak rozważyć taką inwestycję, bo długofalowo po prostu bardziej się opłaca.
Lokalizacja zbiornika na nieczystości
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, należny bezwględnie unikać miejsc podlegających ochronie środowiskowej. Przepisy te nakładają także ograniczenia, jeśli chodzi o odległość między umiejscowieniem szamba a oknami, drzwiami, granicami działki lub studni, jeżeli z niej pochodzi woda pitna w gospodarstwie domowym. Z całą pewnością należy również unikać terenów zalewowych i zwrócić uwagę na to, by lokalizacja zbiornika nie stanowiła utrudnienia w trakcie jego opróżniania. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład wykonanie przewodu ze specjalnym złączem do opróżniania i zamontowanie go w ogrodzeniu. Dzięki temu nie ma konieczności wjazdu pojazdu asenizacyjnego na teren naszej działki.
Pojemność szamba w domu jednorodzinnym
Pojemność zbiornika na nieczystości to jeden z najważniejszych parametrów. Zależy ona m.in. od ilości osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Jak tłumaczy ekspert z firmy Pablox, od 2000 roku będącej producentem szamb betonowych, świadczącej swoje usługi na terenie Trójmiasta, a także całej Polski:
Według statystyk przeciętna, czteroosobowa rodzina produkuje około 400-600 l ścieków w ciągu doby. Liczba ta może zwiększyć się w przypadku, gdy w domu są małe dzieci lub używamy sprzętów, które zużywają dużo wody. Zbiornik na nieczystości powinien z kolei pomieścić ścieki z co najmniej dwóch tygodni. Należy bezwzględnie pilnować ich poziomu oraz pamiętać, że nie może on nigdy dosięgnąć wylotu rury kanalizacyjnej – wówczas nieczystości cofają się do domu, co może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Optymalną pojemnością szamba dla domu jednorodzinnego jest więc 8-11 m3.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jacek Świętek Hurtownia ogrodnicza
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. mazowieckie05-803 Pruszków, Pogodna 7
-
Krzysztof Nadobnik Przedsiębiorstwo handlowo usługowo transportowe
Budowlane usługi woj. wielkopolskie64-000 Kościan, Ogrodowa 1A