Dobry Styl > Porady > Atrakcyjność mieszkania a piętro w bloku

Atrakcyjność mieszkania a piętro w bloku

Data: 27.07.2018 Kategoria: Porady

Przez długi czas na rynku nieruchomości obowiązywała zasada: im wyższa kondygnacja, tym wyższa cena. Partery nie cieszyły się popularnością, co skłaniało sprzedających do obniżania cen. Z czego to wynika? Jak zależność między piętrem a ceną lokalu wygląda dziś w przypadku mieszkań deweloperskich? Czy rzeczywiście lokale usytuowane niżej są mniej warte? Przyjrzyjmy się bliżej sprawie.

Im wyżej, tym drożej?

Przez lata najtańsze były lokale na parterze, a każde kolejne piętra były wyższe. Skąd różnice między cenami mieszkań w tej samej lokalizacji, o tym samym metrażu i standardzie wykonania?

To, że mieszkania na wyższych kondygnacjach były do niedawna droższe, wynika ze specyfiki budownictwa PRL. W tamtym okresie, z uwagi na niskiej jakości materiały oraz charakterystykę projektów, mieszkanie na parterze wiązało się z niedogodnościami, przed którymi ludzie uciekali na wyższe piętra. Mały popyt na partery sprawiał, że były one tańsze. Dzisiaj wiele problemów dotyczących mieszkań na parterze zostało rozwiązanych dzięki przemyślanym projektom i materiałom wyższej jakości.

W starszym budownictwie wyższe kondygnacje były bezpieczniejsze, zapewniały prywatność, a przy tym wiązały się z piękniejszymi widokami i większą ilością światła dziennego w domu. Wysoko położone mieszkania były znacznie cichsze i cieplejsze, ponieważ te poniżej stanowiły dodatkową barierę termiczną, na co nie mogli liczyć mieszkańcy parteru. To jednak przeszłość. Co się zmieniło?   

Partery nie takie straszne!

Obecnie obawy związane z mieszkaniem na parterze są nieuzasadnione. Na pierwszy plan wybijają się zalety takiego rozwiązania, o których dalej.

Po pierwsze, nie należy się niepokoić, że mieszkanie na poziomie 0 będzie zimne. W nowych blokach stosowane są znacznie lepsze ocieplenia niż jeszcze 20 lat temu. Można także wybrać blok, pod którym znajdują się ogrzewane garaże albo piwnice, które dodatkowo ochronią mieszkania przed zimnem od ziemi.

Po drugie, nowoczesne osiedla sytuowane są w spokojnych okolicach, z dala od hałaśliwych dróg. Projektowane są z myślą o tym, aby zapewnić mieszkańcom spokój. Wiele z nich jest strzeżonych. To usuwa obawę, że mieszkanie jest łatwo dostępne dla złodziei, a w okna będą zaglądać ciekawscy. Na bezpieczeństwo wpływają także współczesne okna i drzwi balkonowe – trudniejsze do sforsowania niż te montowane w blokach z wielkiej płyty. Znacznie lepiej chronią też one przed dźwiękami z zewnątrz, choć na nowoczesnych osiedlach należy się spodziewać głównie śmiechów dzieci i rozmów spacerowiczów – na pewno nie szumu ulicy.

Mieszkanie na parterze ma też swoje zalety. To idealne położenie dla seniorów i rodzin z dziećmi, dla których pokonywanie schodów to spore utrudnienie. Wyjście z domu na parterze zajmuje kilka sekund. Mieszkając na parterze, możemy też mieć widok na zadbaną osiedlową zieleń i czuć jej zapach, otwierając okno. Atrakcyjne mieszkania na każdej kondygnacji można znaleźć na Osiedlu Botanika w Krakowie.