Dobry Styl > Porady > Bóle karku i krzyża zmorą mieszkańców krajów rozwiniętych

Bóle karku i krzyża zmorą mieszkańców krajów rozwiniętych

Data: 29.03.2018 Kategoria: Porady

Odczuwane przez dużą część osób dorosłych bóle karku i krzyża są niezwykle uporczywą dolegliwością. Niewiele osób jednak wie, że bóle kręgosłupa niemal wyłącznie występują u mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Bardzo często nazywa się je wręcz „Epidemią Zachodu”. Żeby dowiedzieć się skąd bierze się taka zależność, konieczne jest dokładne określenie przyczyn powstawania bólu kręgosłupa.

Główna przyczyna bólu – siedzący tryb życia

O przyczynach powstawania bólów w okolicach kręgosłupa dziś wiemy już bardzo wiele. Głównie dzięki wieloletniej pracy z pacjentami nowozelandzkiego fizjoterapeuty Robina McKenziego. Przez lata doszedł on do wniosku, że zdecydowana większość jego pacjentów odczuwa ból, którego przyczyn należy szukać w mechanicznych obciążeniach kręgosłupa. Według szacunków, podłoże mechaniczne dolegliwości bólowych karku i krzyża dotyczy aż 97 proc. wszystkich pacjentów. Jeszcze ciekawsze są przyczyny samych tych obciążeń mechanicznych. Okazuje się bowiem największym zagrożeniem dla kręgosłupa są negatywne nawyki związane z krzywym siedzeniem czy garbieniem się, tzn. czynniki, na które jesteśmy narażeni każdego dnia i jednocześnie  mamy na nie wpływ!

W tym miejscu dochodzimy do głównego tematu naszego artykułu, czyli do próby odpowiedzenia na pytanie dlaczego bóle kręgosłupa najczęściej dotykają mieszkańców krajów rozwiniętych. Odpowiedź jest bardzo prosta, po prostu w tych krajach większość osób prowadzi siedzący tryb życia. Siedzimy jako dzieci w szkole, a potem w czasie wolnym przed komputerem, później, już jako osoby dorosłe, w większości wykonujemy pracę siedzącą… Jeżeli siedząc nie zwracamy uwagę na to, czy utrzymujemy prawidłową postawę ciała oraz nie mamy w zwyczaju poprawiania oparcia swojego siedzenia, to niestety ta z pozoru przyjemna pozycja z czasem doprowadza do przeciążeń kręgosłupa.

Moc nawyków

Żeby zniwelować wpływ prowadzonego trybu życia na powstawania dolegliwości bólowych, konieczne jest nabrania nawyków dotyczących prawidłowego siedzenia, nie garbienia się czy dostosowywania oparcia swojego fotela do własnych potrzeb. Taka edukacja pacjentów, obok specjalnych ćwiczeń McKenziego, jest głównym punktem terapii leczenia bólów kręgosłupa. Terapia ta daje doskonałe efekty i umożliwia odwrócenie negatywnych zmian, do powstania których przez lata doszło w obrębie kręgosłupa. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak oczywiście unikanie takich zachowań, które mogłyby doprowadzić do powstania bólu.

Więcej informacji na temat metody McKenziego, przyczyn powstawania bólu kręgosłupa oraz metody jego leczenia, można się dowiedzieć na stronie Instytutu McKenziego Polska.