Dobry Styl > Budowa i remont > Budowa młotów wyburzeniowych

Budowa młotów wyburzeniowych

Data: 20.11.2018 Kategoria: Budowa i remont

Podczas remontów i rozbiórek przydatnym narzędziem jest młot wyburzeniowy. To narzędzie specjalistyczne typu udarowego o dużych rozmiarach i masie, dlatego wymaga konkretnej siły przy jego obsłudze i nie nadaje się do stosowania przez amatorów. Jak zbudowane są młoty wyburzeniowe? Na co należy zwrócić uwagę kupując je? Czy tanie młoty wyburzeniowe mogą być dobrej jakości? Tego wszystkiego dowiesz się z artykułu.

Jak zbudowany jest młot wyburzeniowy?

Przydaje się wszędzie tam, gdzie trzeba coś zburzyć. Chociaż z definicji nadaje się do obsługi wyłącznie przez profesjonalistów, na rynku znajdziemy również młoty wyburzeniowe dla amatorów. Charakteryzują się one małymi parametrami, często dwa razy mniejszymi niż przy młotach profesjonalnych i nadają się do drobnych prac, jak skuwanie posadzki. Używanie amatorskich młotów wyburzeniowych do twardszych materiałów grozi ich zniszczeniem. Poza tym nie mają akumulatorów, więc do ich używania potrzebujemy dostępu do prądu.

Młot wyburzeniowy składa się przede wszystkim z mocnego silnika, dłuta, przekładni i mechanizmu udarowego.

Jakie są cechy dobrego młota wyburzeniowego?

Jeśli potrzebujemy wykonać dłutowanie, szukajmy młota wyburzeniowego o mocy powyżej 1000 W. W innym razie co najwyżej skujemy nim posadzkę, ceramikę bądź wykładzinę.

Następna rzecz to energia udaru określana w dżulach. Przy lekkich i krótkich pracach wyburzeniowych oraz pracach instalatorskich wystarczy moc od 7 do 15 dżuli. Z kolei przy długotrwałych pracach wymagających wyburzania fundamentów czy stropów, szukajmy urządzenia o mocy powyżej 20 dżuli. Młoty wyburzeniowe maksymalnie mogą mieć nawet 60 dżuli.

Kolejny interesujący nas parametr to częstotliwość udaru. Ilość uderzeń na minutę powinna wynosić co najmniej 1000, a czasem nawet 4000 przy najcięższych pracach. Nie mniej ważna jest prędkość obrotowa, która powinna wynosić około 1000 obrotów na minutę.

Czy dobry młot wyburzeniowy może być tani?

Zapytaliśmy o to specjalistę z firmy EL-KOP z Chwaszczyna niedaleko Gdańska, zajmującej się rozbiórką budynków i wynajmem maszyn:

koszt dobrego młota wyburzeniowego zaczyna się od 1800 zł i osiąga średnio wartości do 3000 zł, jednak niektóre młoty potrafią kosztować nawet dwa razy tyle. Decydując się na tańszy młot, nie możemy liczyć na tę samą funkcjonalność i wytrzymałość, co przy młotach droższych.

Najważniejsze parametry to moc silnika i energia udarów. To one decydują o tym, do jakich prac możemy wykorzystać urządzenie. Tani młot wyburzeniowy będzie miał moc silnika nieprzekraczającą 1000 W i energię udarów na poziomie 2-4 dżule. Nie będzie nadawał się do pracy ciągłej czy ciężkiej.