Dobry Styl > Wyposażenie > Budowa stelaży do biurek. Charakterystyka konstrukcji

Budowa stelaży do biurek. Charakterystyka konstrukcji

Data: 09.01.2021 Kategoria: Wyposażenie

Stelaż jest najważniejszym elementem konstrukcyjnym mebli modułowych, które bardzo często można znaleźć w biurach. Meble modułowe, a w szczególności biurka, sprawdzają się w miejscach, gdzie pierwsze skrzypce gra wysoka funkcjonalność. Warto zatem wiedzieć, czym powinny charakteryzować się dobre stelaże do biurek i tę charakterystykę opisujemy  w niniejszym artykule.

Elastyczność konfiguracji biurka

Metalowy stelaż pod biurko daje nam kilka korzyści, które są wręcz nieocenione w codziennej eksploatacji. Przede wszystkim dają nam całkowitą dowolność konfiguracji wyposażenia biura. Wiele z nich pozwala na łatwe składanie i rozkładanie mebli w zależności od potrzeb, które mogą wynikać z przeprowadzki, chwilowej potrzeby zwiększenia powierzchni roboczej czy zwyczajnego zadbania o estetykę wystroju wnętrza. Zapytaliśmy rozmówcę z firmy Miladesign o to, dlaczego w nowoczesnych rozwiązaniach wykorzystuje się właśnie stelaże? Wyjaśniono nam, że główną funkcją stelaża jest zapewnienie właściwego wsparcia dla głównych części biurka (w tym konkretnym przypadku mówimy o wsparciu blatu roboczego, na którym stoi cenny sprzęt elektroniczny oraz o który opiera się pracownik). Obecne wymogi zmuszają producentów do tego, aby produkować stelaże lekkie i zarazem bardzo wytrzymałe, jednocześnie nie zapominając o estetyce wykonania.

Stelaż wykonuje się z kilku elementów. Najważniejsze są nogi oraz wsporniki, na których osadzony jest blat. To te elementy przenoszą cały ciężar konstrukcji i to one muszą być najbardziej wytrzymałe. Do tego celu doskonale nadają się profile stalowe. Elementy, które są widoczne, czyli nogi i podstawy biurka maluje się specjalną farbą (najczęściej wykorzystując metodę proszkową). Daje to trwały efekt zabezpieczenia przed działaniem korozji, jak również wygląda to bardzo estetycznie.

Kształty stelaży pod biurka

W zależności od tego, jak duże i wytrzymałe ma być biurko, do dyspozycji mamy kilka różnych kształtów stelaży pod biurko. Najtańsze i najbardziej popularne są konstrukcje skręcane. Dają one dużą dowolność konfiguracyjną, jednak nie są tak elastyczne i każdorazowa zmiana wiąże się z koniecznością rozkręcania i ponownego skręcania stelaża. Z kolei jeżeli zależy nam na większej mobilności, to warto pochylić się nad stelażami do biurek w różnych kształtach, m. in.:

Z uwagi na fakt, że są to komponenty prefabrykowane, dają nam ogromną elastyczność konstrukcyjną. Wystarczy dopasować blat roboczy odpowiedniej grubości i szerokości (w zależności od wybranego modelu stelaża), zamocować go odpowiednimi wkrętami, by cieszyć się w pełni funkcjonalnym meblem. Warto zaznaczyć, że wiele z tych rozwiązań ma kółka, które ułatwiają manewrowanie gotowym biurkiem.