Dobry Styl > Porady > Cechy dobrego numizmatyka

Cechy dobrego numizmatyka

Data: 11.12.2019 Kategoria: Porady

Numizmatyka jest swoistym odgałęzieniem historii- nauką, która zajmuje się badaniem wszelkich banknotów, monet, czy innych znaków pieniężnych. Numizmatyk jest więc osobą, która zgłębia tajniki owych przedmiotów, ale również klasyfikuje je i wycenia. Wspomniani fachowcy często skupują monety od osób prywatnych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby rozpoznać dobrego numizmatyka.

Przede wszystkim– pasja i wiedza

Choć gromadzeniem starych monet zajmuje się całkiem spora grupa Polaków, należy wiedzieć, że numizmatyk nie jest zwykłym ‘’zbieraczem’’. Oczywiście, obie te grupy łączy ogromna pasja, jednak przedstawiciel opisywanego fachu musi wykazać się obszerną wiedzą historyczną i kulturową. Jak twierdzą specjaliści z Krakowskiego Salonu Numizmatycznego Gibon, kolekcjoner zawsze jest w stanie rozpoznać, czy dany pieniądz ma jakąkolwiek wartość historyczną, czy jest ona tylko zwykłą monetą lub banknotem. Najlepsi numizmatycy, mający styczność z danym przedmiotem, potrafią opowiedzieć jego całą, rozległą historię, co jest cechą pożądaną i podziwianą u każdego numizmatyka. Dzieje się tak, dlatego, że pasjonaci przez całe swoje życie starają się jak najbardziej pogłębiać swoją wiedzę na temat kolekcjonowanych monet. Takich ludzi warto wybierać, jeśli zachodzi potrzeba zawiązania transakcji z numizmatykiem.

Czy bycie numizmatykiem jest opłacalne?

Nietrudno się domyślić, że prawdziwy pasjonat jest w stanie zainwestować nawet bardzo dużą sumę pieniędzy, aby zdobyć jakąś monetę. Dla zwykłego człowieka może wydawać się to dość osobliwe, jednak najlepsi numizmatycy poświęcają wiele czasu i zasobów finansowych, aby jak najbardziej rozwijać swoje kolekcje. Z tego właśnie powodu, klienci, którzy są zainteresowani sprzedażą zabytkowych monet, mogą liczyć na spory zarobek– ceny numizmatów mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Choć każdy numizmatyk, który prowadzi własny skup, musi mieć możliwość zysku, najlepsi i najbardziej uczciwi fachowcy zawsze gwarantują cenę skupu, która jest korzystna zarówno dla nich, jak i dla klienta sprzedającego monety. Osoby, które dopiero zaczynają swoją karierę z numizmatyką, ale rozwijają się prężnie i świadomie, wiedzą również, jakie monety opłaca się skupować. Ogólne zasady mówią, że najbardziej ‘’bezpieczne’’ są numizmaty z okresu II RP, które nie tracą na swojej wartości, a ich ilość na rynku nie jest zbyt duża. Wynika z tego, że prawdziwy profesjonalista, jeśli moneta jest tego warta, jest gotów poświęcić dużo czasu i pieniędzy, aby ją zdobyć. Ma jednak świadomość tego, że to, co pozornie może wydawać się niezwykle cenne, nie zawsze jest takie w rzeczywistości.