Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Cechy dobrej garderoby

Cechy dobrej garderoby

Data: 27.11.2018 Kategoria: Wystrój wnętrz

Posiadanie własnej garderoby to marzenie niejednej kobiety – ale także wielu eleganckich mężczyzn. Jeszcze do stosunkowo niedawna uważano ją jednak za zbędny luksus. Dziś na szczęście garderoby wracają do łask, a do ich zalet przekonuje się coraz więcej osób. Pozwalają bowiem nie tylko wygodnie przechowywać ubrania i akcesoria, ale też choćby uzyskać sporą oszczędność miejsca dzięki rezygnacji z komód i szaf oraz możliwości zagospodarowania przestrzeni aż po sam sufit.

Czy w każdym mieszkaniu można pozwolić sobie na garderobę z prawdziwego zdarzenia, czyli osobne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie na ciuchy i dodatki? Powinno ono mieć bowiem przynajmniej 3,5 m. kw., a na środku – pomiędzy półkami – przejście o szerokości min. 1,5 m, tak by można było wygodnie się w nim przebrać. Nie metraż jednak decyduje o tym, czy garderoba spełnia należycie swoje zadanie, lecz jej funkcjonalne rozplanowanie. Dzięki temu w tej roli sprawdzają się też choćby pojemne szafy wnękowe, które sprytnie wkomponować można nawet w niewielką przestrzeń mieszkania w bloku.

Pojemna…

Jak zaznacza ekspert z firmy INDECO produkującej takie szafy na wymiar, kluczowe jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań dotyczących tego, co dokładnie mamy zamiar w naszej garderobie przechowywać, a także jak często będziemy z tego korzystać. Niektórzy trzymać w niej będą wyłącznie ubrania, inni dołączą do nich choćby pościel czy koce, a jeszcze inni również sprzęty takie jak deska do prasowania czy kosz na brudną bieliznę.

…i funkcjonalna

W dobrze zaprojektowanej garderobie powinno znaleźć się miejsce na wszystkie rzeczy, które w niej chcemy umieścić. Uwzględnić trzeba też sposób łatwego dostania się do nich. Do wyboru jest wiele praktycznych rozwiązań, takich jak półki i szuflady na prowadnicach, wysuwane kosze, ustawione pod kątem półeczki na obuwie lub pantografy, czyli specjalne drążki, które umieszcza się w górze i wygodnie opuszcza w miarę potrzeby.

Garderobiane „must have”

W żadnej garderobie nie może też oczywiście zabraknąć drążków na wieszaki, najlepiej kilku – na różnych wysokościach. Koszulom wystarczy około metra wolnej przestrzeni pod nimi, podczas gdy płaszcze i sukienki potrzebować będą już 150-170 cm. Innym niezbędnym elementem jest lustro, w którym powinna mieścić się cała sylwetka osoby kompletującej stylizację. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie go na całej wysokości drzwi do garderoby.

Aby móc swobodnie się przejrzeć, jak również bez trudu znaleźć potrzebne rzeczy, nie zapomnijmy o odpowiednim oświetleniu. Wygodną opcją jest to punktowe, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamontować w garderobie również choćby listwy LED-owe, np. pod sufitem i wzdłuż dolnej krawędzi ścian. Ważne, by światło było możliwie zbliżone barwą i natężeniem do światła dziennego, dzięki czemu nie będzie przekłamywać kolorów.