Dobry Styl > Budowa i remont > Cegła na ścianie – hit czy kit?

Cegła na ścianie – hit czy kit?

Data: 13.12.2021 Kategoria: Budowa i remont

To zależy gdzie i kiedy. Choć lepiej powiedzieć – jeśli Ci się podoba, to dlaczego nie? Bo przecież wystrój wnętrza jest dla Ciebie. Ma zaspokoić Twój gust i potrzeby estetyczne. Jeśli jednak nie czujesz się najlepiej w projektowaniu wnętrz, to może warto zasięgnąć rady architekta i dowiedzieć się, czy cegła na ścianie będzie dobrym rozwiązaniem.

Czym są płytki z cegły ciętej?

Ceglane płytki cięte na ścianę to atrakcyjne elementy dekoracyjne. Pozyskiwane są z rozbiórek domów i innych obiektów budowlanych, bardzo często pamiętających czasy sprzed Drugiej Wojny Światowej. Ponad stuletnie cegły po oczyszczeniu tnie się na płytki o odpowiedniej wielkości. Niepowtarzalna struktura powierzchni cegły, na której czas i historia odbiły swoje piętno, otwierają przed dekoratorami wnętrz szerokie możliwości aranżacyjne. Ceglane ściany znakomicie wypełnią wnętrza niespotykanym klimatem, trudnym do podrobienia przez nowoczesne technologie. Wyjątkowa struktura pozwala cieszyć oko różnorodnością formy i koloru. Dodatkowego smaku dodają cegle historycznej drobne niedoskonałości w formie lekkich pęknięci i wyszczerbień, a także malowniczych przebarwień, różnic kolorystycznych i pozostałości starej zaprawy.

Rodzaje płytek ceglanych

Płytki ze starej cegły mogą być oferowane w różnych formach i rozmiarach, bardzo często na zamówienie i konkretne potrzeby klienta. Dobrym przykładem firmy zajmującej się sprzedażą płytek ciętych z cegły rozbiórkowej jest StaraCegielnia.art w Krotoszynie. Tego rodzaju firmy oferują:

  • Płytki z zewnętrznej powierzchni cegieł, również z możliwością zastosowania krótszego boku cegły, co pozwala na otrzymanie efektu przewiązanego muru.
  • Płytki z zewnętrznej części cegieł z równanymi długimi krawędziami o jednolitej wysokość płytek, co umożliwia zastosowanie mniejszej wysokości fugi.
  • Płytki z wewnętrznej części cegieł.
  • Płytki z ręcznie malowanymi motywami.
  • Płytki podłogowe, poddawane specyficznej obróbce i konserwacji.

Walory ścian z płytek ceglanych

Płytki ceglane na ścianę cieszą się coraz większym zainteresowaniem i coraz częściej wykorzystywane przez architektów wnętrz. Doskonale sprawdzają się we wnętrzach rustykalnych, industrialnych, ale również w nowoczesnych eklektycznych aranżacjach. Cegła wnosi do wnętrz swoiste ciepło, przywołuje atmosferę bliskości z naturą, a jednocześnie intryguje niepowtarzalną fakturą i strukturą. Dla niektórych sama świadomość obcowania z ponad stuletnim materiałem może pozytywnie nastrajać i pobudzać do refleksji.