Dobry Styl > Porady > Cena mieszkania jako istotne kryterium przy zakupie nieruchomości

Cena mieszkania jako istotne kryterium przy zakupie nieruchomości

Data: 18.11.2019 Kategoria: Porady

Lokalizacja, metraż, standard, otoczenie… kryteriów wyboru nowego mieszkania możemy wymieniać wiele, jednak najważniejszym zazwyczaj pozostaje cena. Dla wielu osób, zwłaszcza młodych singli, cena za metr kwadratowy nieruchomości jest absolutnie podstawowym czynnikiem decydującym o tym, czy zdecydują się na zakup, bez względu na to, czy inwestycja finansowana jest z oszczędności, czy kredytem.

Planując zakup własnego mieszkania, większość z nas ma konkretne wyobrażenia na temat tego, jak powinno ono wyglądać i gdzie się znajdować. Niekiedy są to wyobrażenia całkiem realne, w innych przypadkach z niektórych oczekiwań trzeba zrezygnować na rzecz rozsądku. Co decyduje o cenie nieruchomości i jak kupić tanie mieszkanie, żeby nie żałować?

Co wpływa na cenę mieszkania?

Na cenę mieszkania wpływa przede wszystkim jego wielkość, standard i stan techniczny oraz lokalizacja. Jak wynika z powyższego, najtańsze mieszkania znajdziemy na rynku wtórnym. Trzeba jednak pamiętać, że takie lokale w niedługim czasie mogą wymagać sporych nakładów finansowych na remonty i renowacje, co w konsekwencji może kosztować nas więcej, niż zakup nowego mieszkania od dewelopera. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, warto od razu rozglądać się za mieszkaniami w nowym budownictwie, które również można kupić zaskakująco tanio.

Z reguły najtańsze są nieruchomości oddalone od centrów miast. Dla przykładu, w Krakowie atrakcyjnych cenowo mieszkań warto szukać w okolicach Nowej Huty i na Czyżynach. Niedrogie mieszkania dla singli i rodzin znajdziesz np. na Osiedlu Botanika przy ul. Tomickiego. Chociaż osiedle znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Łąk Nowohuckich, a więc na uboczu, dojazd do centrum Krakowa jest bardzo dobry i samochodem, i transportem publicznym.

Cena mieszkania jest bardzo ważnym kryterium podczas zakupu nieruchomości, jednak nigdy nie powinna być rozważana w oderwaniu do pozostałych, nie mniej istotnych czynników. Mając do wyboru bardzo tanie mieszkanie, którego w przyszłości nie będziesz mógł ani sprzedać, ani wynająć oraz mieszkanie nieco droższe, ale z dobrymi perspektywami, zawsze wybieraj to drugie.

Mieszkanie na miarę twoich możliwości finansowych

Zakup nowego mieszkania za gotówkę to w Polsce wciąż rzadkość. Na taką inwestycję może pozwolić sobie niewiele osób, przy czym pieniądze najczęściej pochodzą z pracy za granicą. Osoby żyjące w kraju, w celu zakupu mieszkania najczęściej posiłkują się kredytem. I choć taki sposób finansowania nieruchomości dla wielu osób jest niepokojący, rozsądnie wybrany kredyt nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu. Bardzo często miesięczna rata okazuje się niższa, niż koszt miesięcznego najmu, przy czym inwestycja we własną nieruchomość zawsze procentuje w czasie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest też tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Niektóre biura deweloperskie oprócz sprzedaży mieszkań na nowych osiedlach świadczą swoim klientom również usługi z zakresu doradztwa kredytowego. Będąc zdecydowanym na zakup u konkretnego dewelopera, skorzystaj z takiej możliwości. Doradcy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i doskonałą znajomością rynku bez trudu znajdą dla ciebie najlepszą i najwygodniejszą ofertę kredytowania.