Dobry Styl > Porady > Cennik wynajmu samochodów. Ile to kosztuje?

Cennik wynajmu samochodów. Ile to kosztuje?

Data: 16.04.2020 Kategoria: Porady

Kiedyś korzystanie z usług wypożyczalni samochodów było uważane za luksus, dziś jednak tego typu usługi stały się już dużo bardziej popularne i dostępne dla większej ilości osób, także w naszym kraju. Klienci w zależności od potrzeb mają możliwość skorzystania z wynajmu krótkoterminowego, wynajmu średnioterminowego lub długoterminowego.

Większość działających na rynku wypożyczalni posiada w swojej ofercie szeroki wybór pojazdów różnej klasy i przeznaczonych do różnych celów. W artykule dokładnie opisujemy, do jakiego typu klientów przede wszystkim skierowana jest oferta wypożyczalni aut oraz jakie czynniki wpływają na ostateczną cenę wynajmu.

Kto najczęściej korzysta z usług wypożyczalni samochodów?

Wypożyczalnie samochodów najwięcej klientów mają w miejscowościach wypoczynkowych i turystycznych oraz na lotniskach i na dworcach kolejowych. Nie oznacza to jednak, że z wypożyczalni aut nie korzystają również inni klienci. Wynajęcie samochodu może być często dobrym rozwiązaniem nawet w swoim mieście, jeżeli akurat nie ma się do dyspozycji lub w ogóle się nie posiada własnego auta.

Ponadto wypożyczalnie samochodów zajmują się również wynajmem samochodów zastępczych osobom, które utraciło czasowo swój samochód w wypadku samochodowym. W takich przypadkach koszty wynajmu samochodu są pokrywane z OC sprawy wypadku. Bardzo dużą grupę klientów stanowią też firmy, które poprzez wynajem długoterminowy samochodów kompletują swoją flotę firmową.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę wynajmu samochodu?

Dokładna cena wynajmu samochodu jest zależna od wielu elementów i wielu czynników. Najważniejsze z nich to rodzaj i klasa wynajmowanego samochodu oraz okres jego wynajmu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z wypożyczalni samochodów ECJ RENT, która posiada swoje placówki przede wszystkim przy największych w Polsce lotniskach i dworcach kolejowych: Punktem wyjścia przy określaniu ceny wynajmu auta w wypożyczalni zawsze jest klasa samochodu. Inna cena za dzień wynajmu będzie obowiązywała w przypadku samochodów klasy ekonomicznej czy kompaktowej, a inna w przypadku samochodów luksusowych klasy Premium czy klasy SUV/Crossover. Zasada jest prosta: im lepszy i droższy samochód, tym wyższa też będzie cena jego wynajmu.

Drugim ważnym elementem, który wpływa na ostateczną cenę wypożyczenia samochodu jest okres przez jaki planujemy z niego korzystać. Tu również zasada jest bardzo prosta: im dłuższy okres wypożyczenia, tym cena za dzień korzystania z samochodu będzie niższa. Najdrożej wychodzi więc wynajem samochodu na zaledwie kilka dni, czyli wynajem krótkoterminowy samochodu, a najlepiej wynajem na kilka tygodni czy kilka miesięcy, czyli wynajem długoterminowy samochodu.

Różnice w cenach mogą być bardzo duże. Np. we wspomnianej wyżej wypożyczalni ECJ RENT cena wynajmu jednodniowego samochodu Fiat 500, czyli auta klasy Mini wynosi 120 zł. Przy wynajmie na minimum 2 dni cena ta spada do 105 zł dziennie, natomiast przy wynajmie długoterminowym, czyli od 31 do 365 dni do 60 zł dziennie. Wynajem długoterminowy auta obniża więc jego cenę aż o połowę.

Na cenę wypożyczenia samochodu wpływ ma również to, w jakie dodatkowe wyposażenie będzie on wyposażony przez wypożyczalnię.  Możliwości jest wiele. Klienci często korzystają np. z nawigacji samochodowej. Często także wypożyczają fotelik samochodowy dla dziecka, przenośne DVD czy bagażnik na dach. Zimą lepsze wypożyczalnie umożliwiają klientom także wypożyczenie łańcuchów zimowych na koła. Oczywiście każdy rodzaj takiego wyposażenia dodatkowego wpływa na cenę wynajmu auta za dzień.

Dodatkowe koszty wynajmu samochodu

Oprócz ustalonej ceny wynajmu samochodu wypożyczalnie zabezpieczają się jeszcze pobierając od klientów kaucję zwrotną. Są to środki, które wypożyczalnia pobiera bezpośrednio z naszego konta i zwraca nam po oddaniu samochodu w nienaruszonym stanie i z pełnym bakiem. Niektóre wypożyczalnie pobierają również dodatkową opłatę za podstawienie samochodu w wybrane miejsce.