Dobry Styl > Budowa i remont > Charakterystyka blach tytanowo-cynkowych

Charakterystyka blach tytanowo-cynkowych

Data: 27.11.2018 Kategoria: Budowa i remont

Blachy tytanowo-cynkowe to materiał o bardzo szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest do tworzenia pokryć dachowych i do produkcji dachowych systemów odwodnienia, a także do zabezpieczania różnych elementów budynku, na przykład do zabezpieczania parapetów i gzymsów. Jest trwały, a przy tym estetyczna, blachę można formować na różnoraki sposób. Na jej powierzchni samoczynnie tworzy się warstwa ochronna, która chroni element przed korozją. Co jeszcze warto wiedzieć o blachach tytanowo-cynkowych?

Cechy mechaniczne i fizyczne blach tytanowo-cynkowych

Jak wskazuje nazwa, głównym składnikiem omawianych blach jest tytan (Ti) i cynk (Zn), z przewagą drugiego metalu. Blachy w Polsce produkowane są według normy PN-EN 988, która mówi o specyfikacji technicznej płaskich wyrobów walcowanych dla budownictwa z cynku i stopów cynku. Norma wskazuje, że gęstość materiału to 7200 kg/m3, a temperatura topnienia wynosi 418 °C. Blachy tytanowo-cynkowe charakteryzuje wysoka wytrzymałość na rozciąganie, która wynosi około 150 N/mm2  przy założeniu, że arkusz ma grubość zgodną z normą. Blachy tytanowo-cynkowe mogą być łączone z aluminium, stalą nierdzewną, stalą ocynkowaną i ołowiem. Nie łączymy jej z miedzią i stalą inną od wymienionych wcześniej. Jony miedzi zawarte w spływającej wodzie mogą przyczynić się do korozji blachy tytanowo-cynkowej, natomiast niezabezpieczone elementy stalowe szybko ulegają korozji, a to z kolei powoduje powstawanie rdzawych zacieków. Jak mówi nam przedstawiciel firmy El-Decor z Krakowa, blacha tytanowo-cynkowa to materiał przyjazny dla środowiska, ponieważ po demontażu wykonane z niej elementy możemy oddać do skupu surowców wtórnych. Blachy zostają przetworzone – uzyskujemy w ten sposób pełnowartościowy materiał, który może być ponownie wykorzystany.

Transportowanie i magazynowanie

Zasady transportowania i magazynowania to również jedna z cech charakterystycznych dla blach tytanowo-cynkowych. Blachy są trwałe i wytrzymałe, jednak podczas transportu i magazynowania należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Blachy tytanowo-cynkowe muszą być przewożone suchymi i zadaszonymi środkami transportu. W przypadku magazynowania krótkotrwałego (np. gdy blachy zostały dostarczone na budowę i w krótkim czasie będą wykorzystywane), blachy tytanowo-cynkowe powinny być składowane na paletach. W przypadku magazynowania długotrwałego należy zadbać o to, by pomieszczenie było suche i przewiewne. Temperatura w pomieszczeniach magazynowych nie powinna być niższa niż 0°C. Blacha nie powinna być składowana blisko aktywnych środków chemicznych.