Dobry Styl > Wyposażenie > Charakterystyka idealnego biura

Charakterystyka idealnego biura

Data: 15.09.2017 Kategoria: Wyposażenie

W pracy spędzamy średnio 1/3 swojego życia. Jednym z miejsc wykonywania naszych zawodowych obowiązków jest biuro. Pracodawca powinien zadbać, aby była to przestrzeń przyjazna dla pracowników, tylko wtedy będą stawiać się o wyznaczonej porze pełni optymizmu i chęci do działania. Nie tylko bowiem ludzie, ale również przestrzeń pracy jest ważna dla dobrego samopoczucia. Jakie są cechy idealnego biura?

Dobra lokalizacja

Najważniejszym wyróżnikiem idealnego biura jest odpowiednia lokalizacja. Pracownicy nie chcą marnować czasu na długie dojazdy. Prawdą jest, że każdy z nich mieszka gdzie indziej, dlatego biuro powinno znajdować się w centralnym punkcie miasta, gdzie jest łatwy dostęp do komunikacji miejskiej. Tym samym nie trzeba używać własnego samochodu – można dotrzeć do pracy tramwajem, autobusem czy pociągiem. Ponadto, w centrum miasta nie trzeba martwić się o sklepy, restauracje czy siłownię, aby od razu po wyjściu z firmy móc zorganizować sobie popołudnie albo wieczór.

Dobry standard i udogodnienia

Cechą idealnego biura jest również dobry standard. Ludzie lubią przebywać w ładnych miejscach, zadowolenie rośnie także wraz z dostępem do udogodnień, takich jak szybki internet, klimatyzacja, co w miejscu pracy jest szczególnie istotne. Nie można efektywnie pracować, kiedy połączenie z siecią będzie utrudnione. Zwłaszcza, kiedy musimy poszukiwać informacji albo odpowiadać na e-maile. Poczucie komfortu daje również dostęp do naturalnego światła. Latem nie lubimy włączać lampek, tym bardziej, że naturalne światło jest znacznie przyjaźniejsze dla oczu. Wzrok tak szybko się nie męczy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy wynajmowane pomieszczenie jest dostatecznie doświetlone. Ważne, aby koło budynku znajdował się również parking. Niektórzy pracownicy chcą dojeżdżać do biura własnym autem, ponieważ np. przy okazji podwożą do pracy małżonka albo podrzucają dziecko do szkoły.

Możliwość funkcjonalnego zaaranżowania przestrzeni

Biuro powinno się charakteryzować także możliwością funkcjonalnego zaaranżowania wnętrza.

Każdy pracownik, dla komfortu pracy i dobrego samopoczucia, powinien mieć dla siebie minimum 7 metrów kwadratowych przestrzeni – mówi nasz rozmówca z Centrali – Instytutu Tele i Radiotechnicznego.

Najlepiej, kiedy do jego biurka nie przylega biurko kolegi. Osoby wykonujące swoje obowiązki potrzebują nie tylko miejsca, ale również ciszy. Dlatego istotne jest takie urządzenie przestrzeni i ustawienie stanowisk pracy, aby wyeliminować zbędne hałasy i pozwolić ludziom na skupienie. Wówczas pracownicy nie będą mogli narzekać na warunki pracy, ponieważ nic nie będzie ich rozpraszało.