Dobry Styl > Porady > Charakterystyka idealnego obuwia roboczego

Charakterystyka idealnego obuwia roboczego

Data: 05.07.2018 Kategoria: Porady

Obuwie robocze to element pracowniczego stroju, gwarantujący bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby było zarówno wygodne oraz komfortowe, jak i spełniało swoją podstawową funkcję, którą jest zapewnienie bezpiecznej pracy w każdych warunkach, nawet tych najbardziej wymagających. Czym zatem powinno charakteryzować się idealne obuwie robocze?

Obuwie robocze powinno łączyć w sobie dwie podstawowe cechy: wygodę oraz komfort, a także, co niemniej ważne, trwałość i wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Solidne materiały, z których wykonane jest obuwie robocze, zapewniają odporność na wodę oraz wilgoć. Z kolei antypoślizgowe podeszwy, w które wyposażone jest każde tego rodzaju obuwie sprawia, że praca na śliskich powierzchniach nie jest już problemem. Jakie jeszcze cechy powinno mieć idealne obuwie robocze?

Ochrona to podstawa

Idealne obuwie służące do pracy powinno być dostosowane do jej charakteru. Inne cechy będzie miało obuwie przeznaczone do pracy na przykład w zawodach związanych z medycyną, inne dedykowane zawodom budowlanym.

Nie chodzi tylko o uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne – objaśnia specjalista BHP z hurtowni ubrań roboczych Ella z Lublina – W trakcie pracy na budowie stopy i nogi narażone są również na oparzenia, szkodliwe działanie wilgoci oraz za wysokich lub za niskich temperatur. Cały sekret tkwi w odpowiednim dobrze materiału. Coraz popularniejsze stają się także dodatki, takie jak wkładki antyprzebiciowe lub ochraniacze na kostki.

Konstrukcja obuwia oraz jego precyzyjne wykończenie to jedno, niemniej jednak podstawą pozostają materiały. Najbardziej popularne to PCV, guma, skóra oraz zamsz. Są one bowiem najbardziej trwałe i nadające się do wykonywania fizycznych prac.

W innych zawodach, na przykład związanych z medycyną, obuwie robocze ma równie ważne znaczenie. Idealne dla personelu szpitala będzie białe, lekkie obuwie, z zakrytymi palcami i na niewysokim obcasie. Skórzane, z antypoślizgową powierzchnią, wygodne dzięki swojej specjalnej konstrukcji, sprawi, że długie godziny pracy nie będą powodowały uczucia zmęczenia nóg.

Komfort

Idealne obuwie robocze charakteryzuje się także wysokim komfortem użytkowania. Powinno spełniać dość restrykcyjne, obecnie obowiązujące normy europejskie, które zwracają przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo oraz niezawodność tej części odzieży roboczej, jak również na komfort w miejscu pracy, bowiem odpowiednia ochrona nóg i stóp to podstawa swobodnego poruszania się.

Na koniec warto wspomnieć, że chociaż kojarzące się głównie z zawodami budowlanymi, takimi jak na przykład zawód spawacza, obuwie robocze służy również w innych profesjach. Jest kluczowym elementem stroju magazynierów, obsługi gastronomicznej czy nawet personelu medycznego. Te zawody również są bowiem narażone na szereg niebezpieczeństw, związanych między innymi z kontaktem z niebezpiecznymi substancjami.