Dobry Styl > Wyposażenie > Charakterystyka klimatyzatorów okiennych

Charakterystyka klimatyzatorów okiennych

Data: 13.06.2017 Kategoria: Wyposażenie

Klimatyzator okienny jest jednym z najprostszych i najtańszych rozwiązań w dziedzinie klimatyzacji. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niemożliwe jest poprowadzenie instalacji freonowej lub montaż zewnętrznej części klimatyzatora typu Split. Jego wadą może być nieco głośniejsza praca, w niektórych modelach spróbowano jednak temu zaradzić. Co jeszcze warto wiedzieć o klimatyzatorach okiennych?

Istotnym wyróżnikiem tego rodzaju urządzeń jest ich konstrukcja: wszystkie elementy układu chłodzącego (zarówno skraplacz, jak i parownik) zawierają się w jednej obudowie. Taki typ klimatyzatora określany jest mianem „monoblok”. Brak jednostki zewnętrznej w dużym stopniu wpływa na łatwość montażu klimatyzatora okiennego. Jeśli dysponujemy odpowiednimi narzędziami, umiejętnościami, czasem i cierpliwością, to jego instalacji możemy spróbować podjąć się samodzielnie, bez konieczności wzywania wyspecjalizowanego serwisu. Obniża to dodatkowo i tak relatywnie niską cenę samego urządzenia.

Łatwość montażu…

Jak podpowiada nazwa, montuje się je w oknie, ale niekiedy również w specjalnie przygotowanym otworze wykonanym w ścianie budynku. Musi on odpowiadać wymiarom klimatyzatora, a także zostać należycie uszczelniony po instalacji – to ważne w przypadku montażu zarówno w murze, jak i w oknie. – Po stabilnym zamocowaniu urządzenia wystarczy tylko je podłączyć do zasilania – mówi przedstawiciel hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

…oraz obsługi

Również obsługa w czasie późniejszej eksploatacji nie nastręcza większych trudności. Umożliwiają to solidna konstrukcja i łatwa w czyszczeniu obudowa klimatyzatora. Niektóre modele wyposażono dodatkowo w funkcje takie jak umożliwiający powrót do określonego trybu pracy po przerwie w dostawie prądu autorestart, samoczynne oszranianie czy system diagnozowania i sygnalizowania ewentualnych usterek.

Funkcje i możliwości

Klimatyzatory okienne występują zasadniczo w wersji chłodzącej albo chłodząco-grzewczej. Schłodzone lub ogrzane powietrze dystrybuowane jest domyślnie w jedno miejsce, co niektórzy mogą postrzegać jako pewien minus. Wiele urządzeń tego typu posiada jednak wentylator o regulowanych obrotach, ułatwiający rozprzestrzenianie tego powietrza po pomieszczeniu. Jak już wspomniano, niektóre modele wyposażono też w tryb cichej pracy. Oprócz tego spotkać możemy też urządzenia dysponujące trybem osuszania, będące w stanie pobierać świeże powietrze z zewnątrz budynku, a także takie, których pracę można zaprogramować w wyznaczonych ramach czasowych.