Dobry Styl > Budowa i remont > Charakterystyka mieszkania w stanie developerskim

Charakterystyka mieszkania w stanie developerskim

Data: 18.09.2017 Kategoria: Budowa i remont

Stan developerski jest potocznym określeniem mieszkania sprzedawanego na rynku pierwotnym. Oznacza ono tyle, że jest to mieszkanie, które przed wprowadzeniem wymaga jeszcze inwestycji w jego wykończenie. Co dokładnie oznacza termin mieszkanie w stanie developerskim dowiesz się z naszego artykułu.

Problemy z terminem stan developerski

Największym problemem przy opisywaniu dokładnego wyglądu mieszkań w stanie developerskim jest to, że określenie to nie posiada jednej, obowiązującej definicji, i może się różnić w zależności od developera, a nawet od inwestycji. Co więcej, termin „mieszkanie w stanie developerskim” jest charakterystyczny niemal wyłącznie dla polskiego rynku nieruchomości. Na Zachodzie Europy, mieszkania bowiem są zazwyczaj sprzedawane w standardzie „pod klucz”, co oznacza, że klient dokonując zakupu nowego mieszkania na rynku pierwotnym od razu może się do niego wprowadzać. W Polsce takie rozwiązane się nie przyjęło z kilku powodów. Przede wszystkim spowodowałoby znaczny wzrost, i tak już wysokich, cen mieszkań, a poza tym osoby kupujące u nas nieruchomości na rynku pierwotnym cenią sobie możliwość samodzielnego ich wykończenia.

Stan developerski, to znaczy jaki?

Stan developerski z założenia oznacza, że mieszkanie jest przygotowane do wykończenia. To znaczy: rozprowadzono już w nim wszystkie instalacje, na ścianach znajduje się tynk, na podłogach wykonano wylewki, zamontowano okna, drzwi zewnętrzne, parapety, gniazdka elektryczne i kaloryfery. Jeżeli kupowane mieszkanie zawiera wszystkie te elementy, jest już gotowe do przeprowadzenie innych prac wykończeniowych. Taki standard wyposażenia obowiązuje np. w realizowanej właśnie inwestycji Osiedle Botanika w Nowej Hucie.

Oczywiście zanim zdecydujemy się na jego zakup, dobrze jest się najpierw dowiedzieć od developera, w jakim standardzie są poszczególne zainstalowane lub wstawione już elementy wykończenia. Tzn. czy np. okna posiadają szyby antywłamaniowe oraz ramy antywyważeniowe, jakie będą zamontowane drzwi zewnętrzne, parapety itd. Dzięki temu przed rozpoczęciem własnych prac wykończeniowych, będziemy mieli pewność, że praca wykonana przez developera nie będzie musiała być przez nas jeszcze poprawiana.