Dobry Styl > Budowa i remont > Charakterystyka rusztowań systemowych

Charakterystyka rusztowań systemowych

Data: 12.07.2018 Kategoria: Budowa i remont

Wymieniając podstawowe rodzaje rusztowań bardzo często wspomina się o tak zwanych rusztowaniach systemowych. Osoby niezwiązane z branżą natrafiają na pewne trudności w zdefiniowaniu, czym właściwie takie rusztowania są. W poniższym artykule precyzyjnie objaśniamy pojęcie rusztowania systemowego oraz informujemy, gdzie takie rusztowania znajdują zastosowanie. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych.

Rusztowanie systemowe, czyli…

O to, czym dokładnie są rusztowania systemowe, najlepiej zapytać specjalistę z branży:

Według powszechnie obowiązującej definicji, rusztowanie systemowe to konstrukcja budowlana o charakterze tymczasowym, w której wymiary siatki konstrukcyjnej są w jednoznaczny sposób narzucone poprzez wymiary poszczególnych elementów rusztowania. Mowa tu zatem o bardzo szerokiej grupie rusztowań, które mogą służyć zarówno do utrzymywania osób, jak i materiałów czy sprzętów – objaśnia przedstawiciel firmy Euro-Rusztowania z Wrocławia, świadczącej profesjonalne usługi wynajmu i montażu rusztowań.

Zastosowanie rusztowań systemowych

Jak widać, rusztowania systemowe mogą pełnić funkcje rusztowań roboczych (na których są wykonywane prace na wysokości), jak również rusztowań ochronnych (służących do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości ludzi oraz przedmiotów). Co warte wzmiankowania, nie każde rusztowanie może pretendować do miana systemowego (nie zaliczają się do nich np. rusztowania rurowo-złączkowe). Jeżeli rusztowanie systemowe jest montowane w zgodzie z instrukcją montażu i eksploatacji, nazywamy je rusztowaniem typowym. Taka konstrukcja nie potrzebuje dodatkowej dokumentacji projektowej. Rusztowania systemowe, montowane w konfiguracji innej niż ta zawarta w instrukcji montażu, to rusztowania nietypowe, które wymagają stworzenia dokumentacji projektowej.

Rusztowania systemowe – gdzie wypożyczyć?

Wypożyczanie rusztowań systemowych odbywa się na podobnych zasadach, jak w przypadku innych typów rusztowań. Rusztowania systemowe są też objęte tymi samymi przepisami BHP w zakresie montażu, demontażu, przeglądów i eksploatacji. Z tego względu, przed wypożyczeniem takich konstrukcji warto znaleźć odpowiedzialną firmę. Tylko podjęcie współpracy z zaufanym dostawcą sprawi, że otrzymane rusztowania będą reprezentowały wysoką jakość. Wypożyczalnie rusztowań, takie jak Euro-Rusztowania, stają na wysokości zadania, aby spełnić wszystkie wymagania klientów, gwarantując komfort i bezpieczeństwo.