Dobry Styl > Budowa i remont > Pośrednik kontra internet, czyli o dylematach rynku nieruchomości słów kilka

Pośrednik kontra internet, czyli o dylematach rynku nieruchomości słów kilka

Data: 05.05.2017 Kategoria: Budowa i remont

W dobie powszechnego dostępu do internetu, wiele osób planujących zakup/sprzedaż nieruchomości rezygnuje z usług pośrednika. Nie zawsze słusznie. Wiedza ,,wujka Googla”, choć rozległa, musi być bowiem wykorzystywana z należytą ostrożnością.

Pośrednik znaczy bezpieczeństwo

Obrót nieruchomościami obarczony jest sporym ryzykiem. Bezpieczeństwo transakcji kupna/sprzedaży może być zapewnione wyłącznie dzięki znajomość zasad i regulacji zawartych w ustawach. Niezastąpiona okaże się również wiedza ekonomiczna. Odpowiedni zasób kompetencji zagwarantujemy sobie wyłącznie wtedy, gdy skorzystamy z usług licencjonowanego pośrednika. Specjalista pomoże nam wybrać zadowalającą ofertę, przedstawi wszelkie atuty i wady nieruchomości, oszacuje jej wartość oraz przeprowadzi przez meandry formalno-prawne – tak, by transakcja przebiegła bez zbędnych komplikacji.

Dodatkową zaletą współpracy z pośrednikiem jest świadomość, że nasze prawa są w pełni chronione. Zawierając umowę z profesjonalistą możemy dochodzić odszkodowania w sytuacji, gdy dopuści się on rażącego uchybienia. ,,Każdy licencjonowany pośrednik powinien posiadać ubezpieczenie OC, co pozwala na pociągnięcie go do odpowiedzialności cywilnej. Specjalista podlega też odpowiedzialności o charakterze dyscyplinarnym przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej, która w razie konieczności może pozbawić go licencji” – komentuje ekspert biura nieruchomości

Blaski i cienie internetu

Dostępność internetu sprawia, że w błyskawicznym tempie możemy natrafić na ciekawe ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, znaleźć interesujące lokale i skontaktować się z ich właścicielami celem obejrzenia nieruchomości. Podobnie sytuacja działa w drugą stronę – planując sprzedaż, wystarczy umieścić w sieci proste ogłoszenie. Oszczędzamy tym samym czas i pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na usługi pośrednictwa. Ale czy na pewno? ,,Przede wszystkim musimy pamiętać, że przy samodzielnym kupnie lub sprzedaży nieruchomości jesteśmy odpowiedzialni za cały proces przygotowania oferty, jej promocji i kompletowania dokumentacji. Nawet najmniejszy błąd lub uchybienie może skutkować przykrymi konsekwencjami prawnymi. Łatwo też natrafić na oszustów, którzy wykorzystają naszą niewiedzę” – przestrzega specjalista biura Inwestor Nieruchomości.

Czy oznacza to, że z internetu nie warto korzystać? Wręcz przeciwnie. Pomocne mogą okazać się wiarygodne, sprawdzone źródła. Warto wiedzieć, że pośrednicy równie często jak klienci korzystają z nowinek technologicznych. Uruchamiają portale, na których ogłaszają swoje usługi. Korzystając z różnych stron uzyskujemy dostęp do szerokiej oferty kupna/sprzedaży nieruchomości, autoryzowanej przez fachową kadrę pośredników, doradców i specjalistów ds. kredytowania. W razie potrzeby, możemy tam umieścić własną ofertę. Wszystko z zachowaniem standardów bezpieczeństwa i profesjonalizmu. Internet wcale nie musi być groźny. Pod warunkiem, że potrafimy właściwie go użytkować.