Dobry Styl > Budowa i remont > Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to oznacza?

Mieszkanie w stanie deweloperskim – co to oznacza?

Data: 05.05.2017 Kategoria: Budowa i remont

Dokonując wyboru mieszkania na rynku wtórnym, zazwyczaj otrzymujemy ofertę mieszkań w tzw. stanie deweloperskim. Takie mieszkania nie są gotowe do zamieszkania, jednak powinny posiadać kilka podstawowych elementów wykończenia. Czego dokładnie powinniśmy oczekiwać kupując mieszkanie bezpośrednio od developera?

Najbardziej podstawowa wersja mieszkania

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z Biura Nieruchomości: Stan developerski to tak naprawdę mieszkanie w najbardziej podstawowej wersji. Jednak wielu developerów inaczej definiuje to pojęcie, i to co u jednego będzie w standardzie wykończenia, u drugiego już nie koniecznie. U jednego otrzymujemy więc mieszkania z wykonanym białym montażem, a u innego możemy dostać mieszkanie z gołymi ścianami i bez zamontowanych parapetów. Dokładny standard wykończenia mieszkań dostępnych w danej inwestycji jest opisany w załączniku do umowy kupna-sprzedaży. Przed podpisaniem stosownych dokumentów, warto jest się z nim dokładnie zapoznać.

Co zazwyczaj zawiera stan developerski

Standardowo, mieszkania w stanie developerskim powinny zawierać wylewkę podłogową, wyprowadzoną instalację pod urządzenia wodno-kanalizacyjne oraz urządzenia grzewcze oraz doprowadzoną instalację elektryczną. Ściany i sufity powinny być przygotowane do malowania, zazwyczaj jednak są już raz pomalowane na biało. Oprócz tego w mieszkaniu powinna być zainstalowana stolarka okienna i drzwiowa oraz zamontowane parapety. Wszystkie inne elementy wykończenia pozostają już w gestii klienta.

Dla osób, którym zależy na szybkie wprowadzenie do zakupionego mieszkania, developerzy jednak często przygotowują także oferty mieszkań wykończonych już „pod klucz” (z wykonanym malowaniem, położonymi podłogami i płytkami w kuchni i łazience oraz z armaturą sanitarną) lub oferty mieszkań będących w stanie pośrednim. Te ostatnie zazwyczaj mają już pomalowane ściany oraz założoną armaturę sanitarną. Takie mieszkania zazwyczaj są nieco droższe (w przypadku wykończenia pod klucz, nawet o kilkaset złotych za m2), ale dzięki temu oszczędzamy sporo czasu na wykonanie koniecznego do zamieszkania remontu.

Przed kupnem mieszkania w stanie developerskim, warto więc się najpierw dokładnie dowiedzieć, jakie elementy znajdują się w standardzie wykończenia. Jeżeli sami nie potrafimy ocenić oferty developera, warto jest skorzystać z usług pośrednika nieruchomości, np. z wspomnianego już wcześniej Biura Inwestor.