Dobry Styl > Budowa i remont > Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Data: 05.05.2017 Kategoria: Budowa i remont

Podjęliśmy decyzję o budowie domu… i co dalej? Musimy znaleźć odpowiednią działkę, na której go postawimy. Wybór miejsca jest bardzo ważny, bo wpłynie na cały projekt domu, jego realizację i towarzyszące mu formalności oraz koszty. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając działkę budowlaną.

Jaka zabudowa?

Jeśli znaleźliśmy wymarzone miejsce dla naszego domu, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić w wydziale zagospodarowania gminy, pod jaką zabudowę jest przeznaczony grunt, który chcemy kupić. Potrzebujemy do tego numeru działki, po którym urzędnik sprawdzi, czy w ogóle jest to działka budowlana.  Jeśli okaże się, że tak, kolejnym krokiem jest uzyskanie wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na tym etapie dowiemy się, jakie zabudowania możemy postawić na wybranym gruncie – czy jest możliwe wybudowanie domu piętrowego czy parterowego, o jakiej dopuszczalnej powierzchni. Są to informacje niezwykle ważne, bo wpływają bezpośrednio na to, jaki projekt domu będziemy mogli zrealizować na danym terenie.

Stan prawny działki

Bardzo ważną kwestią jest ustalenie stanu prawnego działki budowlanej. Osoba, która chce sprzedać działkę, powinna posiadać aktualny (czyli wydany w ciągu minionych trzech miesięcy) odpis z księgi wieczystej potwierdzający własność.  Taki odpis możemy również uzyskać sami. I tu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe obwarowania, jak na przykład prawo pierwokupu przez gminę lub określony termin zabudowy. Ponieważ są to kwestie dość skomplikowane i wymagające doświadczenia oraz wiedzy, najlepiej skorzystać z pomocy doradcy nieruchomości, który pomoże nam uniknąć błędów.

Uzbrojenie działki

Wybierając działkę budowlaną pamiętajmy również, że w domu potrzebujemy prądu, wody i gazu. Musimy również zadbać o system odprowadzania ścieków. Niektóre działki są już przygotowane pod tym kątem, czyli uzbrojone. Inne, musimy przystosować, a to wiąże się z kosztami, które musimy przewidzieć. Dodatkowo, zwróćmy uwagę na możliwość dojazdu na teren działki.