Dobry Styl > Budowa i remont > Charakterystyka zamkniętokomórkowej pianki PUR

Charakterystyka zamkniętokomórkowej pianki PUR

Data: 04.12.2021 Kategoria: Budowa i remont

Zamkniętokomórkowa pianka poliuretanowa to pianka o przeważającej liczbie komórek zamkniętych, czyli pęcherzyków gazu. Powstaje po zmieszaniu poliolu i izocyjanu. Jest to twarda odmiana pianki, którą wykorzystuje się m.in. do ocieplania tarasów, piwnic i fundamentów, czyli przestrzeni o dużej styczności z wilgocią i zimnem, które wymagają dobrego i trwałego zabezpieczenia.

Właściwości zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej

Pianka zamkniętokomórkowa wyróżnia się doskonałą zdolnością do hydroizolacji i termoizolacji. Posiada wysokie parametry wytrzymałościowe, co sprawia, że charakteryzuje ją również duża odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki sztywności warstwy termoizolacyjnej jest doskonałym materiałem, który w zimie ochroni budynek przed utratą ciepła, a latem zapobiegnie nadmiernemu nagrzaniu się wnętrz. Zamknięte komórki przyczyniają się również do niskiej nasiąkliwości. Pianka nie wchłania wilgoci, ale też nie traci jej pod wpływem własności termoizolacyjnych. Dzięki małej przewiewności pianka zamkniętokomórkowa minimalizuje straty energii poprzez ograniczenie powstawania pętli konwekcyjnych. Jest to materiał, który z powodzeniem można wykorzystać do instalacji na zewnątrz budynków. Pianka ta jest nie tylko szczelna i odporna na wilgoć, ale też sztywna i doskonale przywiera do ceramiki, papy, betonu czy drewna. Profesjonalne usługi z wykorzystaniem zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej oferuje firma Pian-Pur wykonująca profesjonalne ocieplenia i izolacje metoda natryskową.

Zastosowanie zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej

Jest to jeden z niewielu materiałów, które nadają się do zastosowania na posadzkach na gruncie, ścianach fundamentowych czy budynkach inwentarskich.  Pianka zamkniętokomórkowa to bardzo funkcjonalny materiał, który sprawdzi się także w formie izolacji w stropie między- kondygnacyjnym lub w podłodze na gruncie. W takim wypadku izolacje pianką zamkniętokomórkową PUR wykonuje się na folii polietylenowej umieszczonej bezpośrednio na płycie betonowej. Prawidłowo wykonane ocieplenie przekłada się na znaczne oszczędności w wydatkach energetycznych, zwłaszcza zimą. Pianka zamkniętokomórkowa wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami wytrzymałościowymi. Jest odporna na nacisk, a jej aplikacja metodą natryskową nie wymaga perfekcyjnie wyrównanego podłoża. Dzięki takiemu sposobowi nakładania pianka dotrze w najtrudniej dostępne miejsca i z powodzeniem wypełni wszystkie szczeliny. Materiał ten idealnie otula instalacje i rury, jednocześnie nie pozostawiając wokół żadnych wolnych przestrzeni.