Dobry Styl > Porady > Chcę być eko. Jaki komin wybrać?

Chcę być eko. Jaki komin wybrać?

Data: 03.12.2021 Kategoria: Porady

System kominowy jest bardzo istotnym elementem, odpowiedzialnym za odprowadzanie spalin z kotła grzewczego. Nie tylko zapewnia wydajną i bezpieczną pracę kotłowni, ale ma duży wpływ na jakość spalin, a więc na ekologię. Jaki komin wybrać, aby być w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? Warto przeczytać i zapoznać się z ekologicznymi systemami kominowymi.

Jaka jest rola komina w domu?

Komin jest pionową konstrukcją murowaną, betonową lub wykonaną z rur stalowych. Ma za zadanie odprowadzanie spalin z komory spalania kotła grzewczego oraz innych gazów powstających w urządzeniach do podgrzewania wody na zewnątrz domu. Jak można dowiedzieć się od specjalistów producenta systemów kominowych Komin Flex ze Śląska komin jest jedną z najbardziej obciążonych i najintensywniej eksploatowanych części każdego domu. Musi mieć stabilną konstrukcję, odpowiednią drożność oraz odporność na kwasy i wysokie temperatury.

W czym pomagają wkłady kominowe?

Wkłady kominowe ze stali kwasoodpornej mają za zadanie ochronić komin przed działaniem agresywnych kwasów znajdujących się w spalinach. Można je montować wewnątrz kominów nowych lub wcześniej wybudowanych, jak również jako samodzielne systemy kominowe do odprowadzania spalin ponad dach lub poprzez ściany zewnętrzne. Systemy kominowe zabezpieczają wnętrze komina i przedłużają jego żywotność, a jednocześnie poprawiają jakość pracy kotłów grzewczych. Dodatkowym atutem stalowych wkładów kominowych jest ich szybkie nagrzewanie się, co natychmiast zwiększa ciąg komina i ułatwia rozpalanie pieca lub paleniska.

Wkłady kominowe w ekologicznych zastosowaniach

Stalowe systemy kominowe są nieodzowne przy modernizacjach kotłowni. Nowoczesne urządzenia grzewcze przystosowane są do pracy z systemami kominowymi o określonych parametrach. Dlatego podłączanie nowych kotłów do starych kominów o zbyt dużych przekrojach będzie skutkowało schładzaniem się spalin i nieefektywną pracą, a więc działaniem nieekologicznym. Doskonałym przykładem nowoczesnych kominów kwasoodpornych są wkłady kominowe typu WSPS. Jest to system nadciśnieniowy współosiowych wkładów kominowych, polegający na umieszczeniu rury w rurze. Wewnętrzny przewód służy do odprowadzania spalin, a przestrzeń pomiędzy rurami dostarcza powietrze do kotłów wentylatorowych kondensacyjnych z zamkniętą komorą spalania, uważanych z najbardziej ekologiczne. System WSPS zaprojektowany jest do pracy w przyjaznych środowisku instalacjach. Odpowiednio dopasowany eko komin pozwala na optymalne działanie kotła grzewczego i zapewnia ekonomiczne i zgodne z duchem ekologii ogrzewanie domu.