Dobry Styl > Wypoczynek > Ciekawe pomysły na wycieczkę szkolną

Ciekawe pomysły na wycieczkę szkolną

Data: 20.11.2018 Kategoria: Wypoczynek

Idealna wycieczka szkolna to taka, która nie tylko jest dla dzieciaków swego rodzaju odskocznią od codzienności (jak np. wyprawa do aquaparku), ale też zawiera w sobie walory edukacyjne. Nie powinna też jednak z drugiej strony ograniczać się wyłącznie do nich – najlepiej wszak, by stanowiła zarazem atrakcję, która pozytywnie i na długo zapadnie w pamięć. W jaki sposób można zrealizować te postulaty?

Na sportowo

Zacznijmy od nieoczywistej na pierwszy rzut oka propozycji, jaką jest odwiedzenie hali sportowej przeznaczonej do uprawiania wielu różnych dyscyplin. Możliwość zapoznania się z wykorzystywanym w nich sprzętem czy zasadami, które obowiązują podczas rozgrywek, z pewnością będzie ciekawym urozmaiceniem „książkowego” programu nauczania, jak również uzupełnieniem tego, co oferują standardowe lekcje WF. Być może rozbudzi też w uczniach zainteresowanie sportem, co ma niebagatelne znaczenie w dobie siedzącego trybu życia i związanego z nim rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych.

Więcej niż muzeum

Dzieci i młodzież zresztą z natury swojej cechują się zwiększoną ruchliwością i potrzebą wyładowania energii. Nawet jeśli więc planujemy wycieczkę do muzeum, dodajmy do niej na przykład spacer po starówce danego miasta, wykorzystując go zarazem jako okazję do opowiedzenia o jego historii czy architekturze.

Jeszcze lepszym pomysłem w tym kontekście może okazać się organizacja wycieczki szkolnej na zamek. Wiekowe mury stanowią atrakcję same w sobie, a ciekawość uczniów dodatkowo potrafią rozpalić – i zaspokoić – różnego rodzaju ekspozycje. Na śląskim zamku Ogrodzieniec na przykład zwiedzić można Katownię Warszyckiego, w której znajdują się działające na wyobraźnię narzędzia tortur, zbrojownię czy zamkowe muzeum, gdzie w multimedialnej formie przybliżone zostały m.in. czasy świetności całego przybytku.

Podglądanie natury

Połączenie ruchu na świeżym powietrzu i szansy na przyswojenie wiedzy w wyjątkowy sposób oferują też szkolne wycieczki, podczas których dzieciaki mają okazję świadomie obcować z przyrodą. Rozpoznawanie i obserwacja licznych gatunków zarówno fauny, jak i flory, wcale nie muszą przy tym mieć miejsca wyłącznie w zoo czy ogrodzie botanicznym. Doskonały kontekst do tego rodzaju wypraw stworzą także „zwykły” park, las czy łąka – pełne roślin, owadów i ptaków.