Dobry Styl > Porady > Co można wymodelować z plasteliny i modeliny, a co z gliny?

Co można wymodelować z plasteliny i modeliny, a co z gliny?

Data: 29.06.2020 Kategoria: Porady

Plastelina, modelina i glina to trzy popularne rodzaje mas plastycznych. Wielu osobom wydaje się, że służą do tego samego, ale nie jest to do końca prawda – wszystkie z nich mają swoje charakterystyczne cechy, które sprawiają, że są przeznaczone dla różnych użytkowników. Zapoznaj się z poniższym artykułem i dowiedz się, co można zrobić z plasteliny, modeliny i gliny.

Plastelina – idealna dla najmłodszych

Z trzech mas plastycznych opisywanych w tym artykule plastelina jest zdecydowanie najlepszym wyborem dla dziecka. Jest plastyczna i nie twardnieje na zawsze, dzięki czemu Twoja pociecha ciągle będzie mogła z niej lepić coś nowego. Jest również nietoksyczna oraz odporna na zabrudzenie, więc jest bezpieczna dla najmłodszych. Zabawa plasteliną to świetny sposób na pobudzenie wyobraźni i rozwój zdolności manualnych dziecka. Jest łatwa do wygładzania palcami, dzięki czemu ćwiczy tak zwaną motorykę małą: ruchy nadgarstka, przedramienia i ramienia. Dzieci mogą się nią bawić już po ukończeniu pierwszego roku życia – oczywiście pod opieką dorosłych. Plastelina znajduje też zastosowanie w pracowniach plastycznych oraz drobnych pracach montażowych.

Modelina – do tworzenia prac, które chcesz zachować na stałe

O ile plasteliny można używać wielokrotnie, tak praca wykonana z modeliny utrwalana jest na stałe. Skończone dzieło należy zagotować lub włożyć do piekarnika. W sprzedaży dostępna jest również modelina, która ulega samoutwardzeniu pod wpływem powietrza po upływie kilkunastu dni. Modelina w wersji soft jest równie łatwa w formowaniu co plastelina oraz zachowuje nadany jej kształt, dzięki czemu będzie świetnym wyborem dla najmłodszych. Jej klasyczna wersja wykorzystywana jest z kolei przez zawodowych plastyków. Wykonane z niej prace można modyfikować poprzez malowanie, szlifowanie czy lakierowanie.

Glina – nie tylko dla profesjonalistów

Glina sprawia wrażenie „poważniejszego” materiału niż plastelina czy modelina. Nic dziwnego, gdyż to właśnie ta masa plastyczna jest najczęściej wykorzystywana przez profesjonalistów. Można ją jednak wykorzystać także do zabawy i nauki oraz podczas zajęć terapeutycznych. Glina do modelowania występuje w dwóch wersjach: samoutwardzalnej oraz utwardzanej poprzez wypalanie w piecu w temperaturze 850-1200 stopni Celsjusza. Można ją modelować, rzeźbić, odciskać czy odlewać w formach gipsowych. Choć typowa glina ma szary kolor, po wypaleniu staje się biała. Stworzone z niej dzieła można malować, lakierować, polerować i ciąć. Glina rzeźbiarska nadaje się do wielokrotnego użytku – gdy wyschnie, należy zalać ją wodą, a po około 24 godzinach będzie ponownie plastyczna.

Chcesz kupić plastelinę, modelinę lub glinę dla siebie lub swojego dziecka, a przy tym nie przepłacić? We wszystkie wymienione rodzaje mas plastycznych zaopatrzysz się w internetowym Sklepie Plastycznym 24. Oferta sklepu obejmuje plastelinę w wielu różnych kolorach, modelinę ceramiczną białą oraz glinę rzeźbiarską – zarówno samoutwardzalną, jak i wypalaną termicznie, w kilku kolorach. Sklep zapewnia szybką wysyłkę na terenie całej Polski.