Dobry Styl > Budowa i remont > Co należy wziąć pod uwagę, wybierając drzwi wejściowe?

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając drzwi wejściowe?

Data: 04.10.2021 Kategoria: Budowa i remont

Drzwi zewnętrzne, prowadzące do środka budynku, mają wiele funkcji. Chronią przed chłodem oraz przed przypadkowym wejściem niepożądanych osób. Jednocześnie są czymś w rodzaju wizytówki całego domu. Dlatego też wybierając tego typu drzwi, trzeba patrzeć zarówno na ich walory estetyczne, jak i dobrą jakość. Ale to nie wszystkie aspekty, na które warto zwracać uwagę przy zakupie.

Wymiary, jakie powinny mieć drzwi

Najważniejszym parametrem drzwi wejściowych jest ich wymiar. To właśnie on decyduje o otworze, w który wkłada się później futrynę. Minimalne wymiary to 90 cm szerokości i co najmniej 2 m wysokości. Przy planowaniu trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, czy przez takie drzwi wejdzie wózek lub niektóre masywniejsze meble.

Im szersze i okazalsze drzwi, tym bardziej wydają się eleganckie i stylowe. Jednak nie warto przesadzać z ich rozmiarem, zwłaszcza gdy nie mają dodatkowej osłony i znajdują się po północnej stronie domu. To właśnie przez otwór drzwiowy ucieka ciepło i dostaje się zimne powietrze.

Materiał na drzwi wejściowe

Na rynku można znaleźć drzwi skonstruowane z różnych typów materiałów. Tradycyjny wygląd mają drzwi drewniane. Do tego mogą być pięknym akcentem w wyglądzie całej elewacji. Jednak coraz częściej kupujący stawiają na solidność i szukają czegoś bardziej masywnego, co oparłoby się zakusom włamywaczy. Dlatego też powstały drzwi metalowe. Takie modele mogą mieć wewnątrz dodatkowe ocieplenie w postaci wełny lub pianki

Inną odmianą są drzwi aluminiowe, które można spotkać u takich dystrybutorów, jak firma BUDTRANS. Drzwi z aluminium to przede wszystkim dobre pochłanianie dźwięków i spora izolacyjność. Niestety są też mniej odporne na uszkodzenia od metalowych, jednak ich cena może być naprawdę konkurencyjna.

Izolacja akustyczna i termiczna

Każde drzwi muszą posiadać odpowiednio oznaczone współczynniki izolacyjności termicznej i akustycznej. Każdy, kto je kupuje, wie, w jakich warunkach będą używane i czy bardziej zwracać uwagę na ochronę przed hałasem, czy chłodem. A może również brać pod uwagę oba rodzaje ochrony?

Zabezpieczenia przed włamaniem

Drzwi zewnętrzne są najbardziej narażone na sforsowanie przez włamywaczy. Dlatego warto zwrócić uwagę, jaką mają klasę antywłamaniową. Drzwi w domu powinny mieć co najmniej klasę RC2 lub RC3. Natomiast wyższe standardy można kupić wtedy, gdy okna i pozostałe drzwi też są podobnie zabezpieczone. Wtedy mają one dodatkowe wyposażenie, jak bolce utrudniające wyważenie lub specjalne pręty czy blachy.