Dobry Styl > Budowa i remont > Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Co to znaczy, że dom jest inteligentny?

Data: 17.12.2019 Kategoria: Budowa i remont

Dom czy mieszkanie? Dla wielu osób oczywistym wyborem jest własny dom, który daje mieszkańcom dużo przestrzeni, poczucie wolności i prywatności. Zwolennicy mieszkań w blokach często argumentują swoje sympatie obawą przed trudnościami, jakich może przysparzać utrzymanie wolnostojącego budynku. Tych można jednak uniknąć, decydując się na budowę domu inteligentnego, czyli takiego, który korzysta z systemu zarządzania budynkiem (BMS).

Inteligentny dom oczywiście nie opowiada dowcipów, ani nie rozwiązuje krzyżówek, za to jest w stanie szybko i całkowicie automatycznie reagować na zmieniające się warunki w swoim otoczeniu i wnętrzu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu detektorów i czujników, które komunikują się z centralnym systemem zarządzania wszystkimi instalacjami, obsługującymi budynek. Przyjrzyjmy się bliżej temu intrygującemu rozwiązaniu.

Możliwości inteligentnego domu

Ideą stosowania systemów zarządzania budynkiem jest poprawa komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców lub użytkowników (BMS wykorzystuje się również w obiektach użyteczności publicznej). Wybór konkretnych rozwiązań dla każdego budynku dokonywany jest indywidualnie pod kątem potrzeb w danym miejscu. Systemy zarządzania dla domów jednorodzinnych w podstawowej wersji mogą obejmować np. instalacje alarmowe i przeciwwłamaniowe oraz ogrzewania i wentylacji. Co ważne, dom inteligentny najczęściej jest jednocześnie domem ekologicznym, umożliwiającym racjonalne gospodarowanie energią, a więc oszczędnym.

Jak powiedzieliśmy już wcześniej, inteligentny dom jest w stanie samodzielnie reagować na zmianę warunków we wnętrzu i otoczeniu. Przykładem takiej aplikacji może być instalacja grzewcza połączona z systemem pogodowym. Dzięki czujnikom temperatury, system grzewczy inteligentnego domu steruje pracą kotła w taki sposób, by we wnętrzach zawsze panował przyjazny klimat. Taka instalacja może działać automatycznie, na podstawie zadanych przez właściciela domu parametrów, ale także być kontrolowana i obsługiwana manualnie w sposób zdalny, nawet pod jego nieobecność w domu.

Inteligentny dom nie tylko ułatwia codzienne życie domownikom, ale jest też w stanie zadbać o siebie właśnie pod ich nieobecność. W tym przypadku najważniejsze są zintegrowane systemy alarmowe, monitoringu i symulacji obecności. Budynek inteligentny może nie tylko samodzielnie wezwać pracowników ochrony w reakcji na próbę włamania, ale też zniechęcać przestępców do podejmowania takich prób, samodzielnie włączając światło czy muzykę podczas nieobecności domowników.

Zalety inwestycji w dom z BMS

Do najważniejszych korzyści, wynikających z posiadania domu inteligentnego, należy zaliczyć wygodę i bezpieczeństwo. Warto wspomnieć również o pozostałych zaletach, w tym wysokiej funkcjonalności, ograniczeniu kosztów eksploatacji i szkodliwego wpływu na środowisko, zwłaszcza w przypadku jednoczesnego wykorzystania rozwiązań ekologicznych, takich jak wentylacja z rekuperacją czy instalacja fotowoltaiczna – mówi ekspert z lubelskiej firmy budowlano- remontowej RS-Dom.

Budowa domu inteligentnego wymaga nieco większych nakładów finansowych niż budynku opartego o tradycyjne rozwiązania, jednak ze względu na rosnącą dostępność zaawansowanych systemów zarządzania, dziś taka inwestycja jest w zasięgu naszych możliwości. Również poszczególne instalacje, tworzące wspólny system zarządzania, stają się coraz tańsze. Co więcej, wybierając rozwiązania energooszczędne, możemy spodziewać się szybkiego zwrotu inwestycji.