Dobry Styl > Budowa i remont > Co wchodzi w skład chemii budowlanej?

Co wchodzi w skład chemii budowlanej?

Data: 11.12.2020 Kategoria: Budowa i remont

Profesjonalna chemia budowlana znajduje zastosowanie podczas remontów, a nawet wznoszenia budynków. Dzięki niej można na przykład umacniać i zespalać fundamenty. Jak prezentują się poszczególne kategorie produktów tego rodzaju i co wchodzi w ich skład? Dlaczego tak ważne są zalecenia producenta, gdy chodzi o wybór konkretnego produktu chemii budowlanej?

Chemia budowlana dawniej i dziś

Jeszcze nie tak dawno, za chemię budowlaną uważano wyłącznie dodatki chemiczne do zapraw i wyroby przyspieszające lub opóźniające proces wiązania poszczególnych jej składników. Dziś nazwa ta odnosi się także do innych produktów, między innymi do materiałów izolacyjnych i wykańczania wnętrz. Chemią budowlaną określa się też wszelkiego rodzaju impregnaty, lakiery, farby  i środki do gruntowania.

Firmy zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych takie, jak LUSKAR Transport Handel swoim klientom zapewniają szeroki wybór chemii. W miejscach tego rodzaju zamówisz wszystko, co jest Ci potrzebne do przeprowadzenia remontu. – Zapewniamy kompletny zestaw materiałów budowlanych. Nasi klienci w jednym miejscu mogą zamówić wszystko, czego potrzebują do realizacji remontu lub przebudowy domu. Sprzedajemy między innymi ceramiczne i cementowe dachówki, cegły oraz płytki klinkierowe. Oferujemy też wiele innych produktów, choćby bogaty zestaw chemii budowlanej.

Uznając jednak, że prawie wszystkie produkty wykorzystywane w budownictwie można nazwać dziś chemią budowlaną, trzeba wskazać kilka podstawowych jej kategorii.

Rodzaje chemii budowlanej

Przede wszystkim wyróżnia się tak zwane mieszanki suche i gotowe masy. Do pierwszej grupy zalicza się zaprawy murarskie i tynkarskie, gipsy i gładzie. Gotowe masy, to z kolei tynki dekoracyjne, ale też kleje do płytek lub styropianu. Inną ważną kategorią są materiały powłokowe, czyli farby. Pozostałe produkty, które można zaliczyć do chemii budowlanej, to produkty zwiększające wodoodporność, środki zwiększające więźliwość wody oraz produkty napowietrzające.

Czym się kierować przy wyborze powyższych produktów? Przede wszystkim zaleceniami producenta. Planując remont łazienki i decydując się na określony rodzaj kleju, musisz sprawdzić czy nadaje się on do klejenia płytek i czy sprawdzi się we wnętrzu zawilgoconym. Klej musi przecież wykazywać konkretne właściwości. Z kolei kupując farbę do sypialni, powinieneś sprawdzić czy używa się jej do malowania wnętrza budynku. Pamiętaj, że wszystkie z pozoru nieistotne szczegóły, bardzo często zresztą ignorowane – w przyszłości mogą odbić się na funkcjonalności remontowanych pomieszczeń.