Dobry Styl > Porady > Co wpływa na koszty wynajmu mieszkania?

Co wpływa na koszty wynajmu mieszkania?

Data: 10.10.2021 Kategoria: Porady

Wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania. Jest to dobre rozwiązanie „na start”, ale także dla tych osób, które chcą być mobilne zawodowo. W Polsce przeciętny czynsz najmu wynosi od tysiąca złotych w górę. Jest jednak wiele czynników, które mają wpływ na jego ostateczną wysokość. Co ma największe znaczenie? Na co zwracać uwagę, decydując się na wynajęcie mieszkania?

Lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja

Eksperci z branży nieruchomości zwykle niemal jednogłośnie mówią o tym, że najważniejszym parametrem jest lokalizacja.   

Te mieszkania, które są ulokowane w centrum, będą najdroższe. Porównywalne cenowo będą też te znajdujące się w pobliżu ważnych punktów komunikacyjnych.

Metraż i liczba pokoi

Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na wynajem mieszkania będzie jego metraż, a także liczba, rozkład i ustawność pomieszczeń. Im więcej pokoi, tym wyższa cena. Jednak zazwyczaj jest niewielka różnica cenowa między mieszkaniem dwu- a trzypokojowym. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie dopłacić, by zyskać na komforcie.

Jeszcze jedna kwestia odnosi się do tego, czy pokoje są jasne, tzn. na jaką stronę świata wychodzą i ile mają okien. Otwarte, nasłonecznione przestrzenie są sporym atutem. Z reguły to właśnie takie nieruchomości najszybciej znajdują najemców.

Wystrój ma znaczenie

Mieszkania na wynajem powinny być jasne, urządzone w neutralnych barwach i pozbawione „pamiątek” po właścicielach.

Dobre agencje nieruchomości, takie jak Synergia Nieruchomości, dobrze wiedzą, jak ważna jest estetyka. W końcu nikt nie chce przebywać w brzydkich pomieszczeniach.

Meble z czasów PRL i jaskrawe kolory na ścianach? Można być pewnym, że takie nieruchomości będą tańsze. Ale warto przemyśleć, czy nie lepiej dopłacić i lepiej czuć się w danym lokum.

Region i miasto

Nie od dziś wiadomo, że wynajem mieszkania w Warszawie będzie o wiele droższy niż ta sama usługa na przykład w Lublinie czy w Sosnowcu.

Na szczęście istnieją sposoby na zminimalizowanie stałych wydatków. Na przykład pracując na co dzień w Katowicach, można postawić na wynajem mieszkania w Chorzowie. Jest to tańsze rozwiązanie, a dojazd do stolicy województwa śląskiego zajmuje około kilkunastu minut.

Wystarczy zorientować się, jakie są możliwości dojazdu. Najdogodniejsze są koleje regionalne, które kursują bardzo często. Poza tym warto zwrócić uwagę na pobliskie arterie komunikacyjne w przypadku osób zmotoryzowanych.