Dobry Styl > Wystrój wnętrz > Do czego można wykorzystać szkło w mieszkaniu?

Do czego można wykorzystać szkło w mieszkaniu?

Data: 24.05.2017 Kategoria: Wystrój wnętrz

Współcześnie produkowane szkło zapewnia trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Coraz więcej elementów w naszych domach wykonuje się właśnie z tego materiału, doceniając zarówno jego walory estetyczne, jak i praktyczne. Jakie zaskakujące domowe zastosowania ma niepozorne szkło? Dowiedz się, jakie szklane elementy mogą urozmaicić Twoje cztery kąty.

Czym jest szkło i jakie ma właściwości?

Szkło jest znane od dawna, ale nie zawsze wyglądało tak, jak teraz. Ludzie od wieków je wyrabiają, ale niekiedy powstaje też w naturze. Ze szkłem mamy do czynienia, gdy szybko schłodzimy płyn, doprowadzając go do zestalenia z pominięciem etapu krystalizacji.

Jest wiele rodzajów szkła. Różnią się one: gęstością, ciężarem, barwą, współczynnikiem załamywania światła, przepuszczalnością dla fal świetlnych o określonej częstotliwości, temperaturą mięknienia i innymi parametrami. Dzięki temu możemy dobierać typ szkła do różnych zastosowań. Inne cechy ma szkło laboratoryjne, a inne budowlane. Wielość rodzajów szkła sprawia, że można stosować je w różnych warunkach także w domu.

Niecodzienne domowe zastosowania szkła

Wszyscy wiemy, że szkło jest montowane w oknach i drzwiach, jako światłoprzepuszczalna przesłona. Szkło stosuje się także w charakterze blatu lub osłony prysznicowej. Szklane panele doskonale nadają się do wydzielania przestrzeni, jednak w taki sposób, aby zachować optyczne wrażenie przestronności. Materiał ten sprawdzi się jako obudowa balkonu – pozwoli z jednej strony osłonić się przed wiatrem, z drugiej wciąż cieszyć się mocnym nasłonecznieniem.

Dzięki podniesieniu bezpieczeństwa szkło stało się także jednym z materiałów… meblarskich. Szklane meble pozwalają pięknie eksponować ozdoby i pamiątki, są także efektowne same w sobie. Jeżeli nie chcemy w pełni wszystkiego odsłaniać, możemy zdecydować się na szkło matowione lub lustrzane.

Ciekawym trendem jest wykańczanie ścian szkłem. Różnych rozmiarów panele, przejrzyste lub zdobione, okazują się świetnym rozwiązaniem szczególnie w kuchni i łazience. Szkło dobrze znosi wilgoć i temperaturę, łatwo się czyści i zachowuje blask na lata. Sprawdź pomysły na szklane wyposażenie domu na www.glassmarket.pl.