Dobry Styl > Porady > Czy każde drewno nadaje się przy ogrzewaniu podłogowym?

Czy każde drewno nadaje się przy ogrzewaniu podłogowym?

Data: 20.05.2022 Kategoria: Porady

Wielką zaletą ogrzewania podłogowego są mniejsze koszty eksploatacyjne w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem kaloryferami. Instalację warto uwzględnić już na etapie planowania budowy lub przed remontem. Dzięki temu można rozłożyć system obiegów grzewczych pod posadzką. Na podłogówce najczęściej układa się podłogę z płytek ceramicznych lub paneli. Podpowiadamy, jakie drewno nadaje się do połączenia z podłogówką.

Czy drewno to dobry materiał na ogrzewaną podłogę?

Generalnie parkiet z naturalnego surowca nie jest materiałem pierwszego wyboru, jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe. Drewno ma tendencję do pracowania pod wpływem różnic temperatur oraz przewodzi słabiej niż np. płytki ceramiczne. Nie oznacza to jednak, że nie da się ułożyć drewnianej podłogi na instalacji ogrzewania podłogowego. Wystarczy starannie dobrać materiał. Istnieje kilka rodzimych i egzotycznych gatunków drewna, które nadają się do takich zastosowań.

Jakie drewno do ogrzewania podłogowego?

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w tradycyjny sposób, z drewnianą podłogą, nie musisz rezygnować z ogrzewania podłogowego. W takiej sytuacji przydaje się znajomość gatunków drewna, które polecane są jako kompatybilne z podłogówką. Są to surowce pozyskiwane z drzew, które naturalnie występują w wilgotnym klimacie równikowym oraz twarde drewno rodzime. Należą do nich deski dębowe oraz egzotyczne merbau, doussie i iroko. Pod wpływem ciepła drewno może rozsychać się i odkształcać, dlatego podłoga drewniana z ogrzewaniem podłogowym musi składać się ze specjalnie przygotowanych, warstwowych desek.

Jaki parkiet będzie najlepszy do podłogówki?

Każdy, kto zdecydował się na połączenie ogrzewania podłogowego i parkietu, musi wiedzieć, że zwykłe deski parkietowe się nie sprawdzą. W pomieszczeniach, pod którymi znajduje się instalacja podłogówki, zaleca się montaż desek o konstrukcji warstwowej. Składają się one ze sklejonych ze sobą dwóch, a najlepiej trzech warstw drewna. Taka budowa sprawia, że deski są bardziej odporne na odkształcenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, np. przechodzącym przez nie ciepłem.

Podłoga drewniana może być ozdobą twojego domu. Sprawia, że wnętrze wygląda przytulnie i swojsko. Niektóre firmy zajmujące się sprzedażą i montażem podłóg drewnianych, np. Giełda Parkietów z Poznania, łączą w sobie profesjonalizm i indywidualne podejście do każdego projektu. Specjaliści w swojej dziedzinie pomogą ci dokonać właściwego wyboru.