Dobry Styl > Budowa i remont > Czy kontenery modułowe są ekologiczne? 

Czy kontenery modułowe są ekologiczne? 

Data: 04.12.2021 Kategoria: Budowa i remont

Kontenery modułowe są coraz częściej wykorzystywane w roli biur, pawilonów handlowych, pomieszczeń socjalnych, stróżówek, a nawet mieszkań. Wśród ich wielu zalet wymienia się najczęściej przystępną cenę, łatwość transportu i szybkość montażu, trwałość, brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, uniwersalność zastosowań… Czy jednak kontenery modułowe są rozwiązaniem przyjaznym środowisku?

Drugie życie kontenera 

Kontenery wytwarza się tak, by były wytrzymałe i przetrwały w trudnych warunkach w czasie transportu rozmaitych towarów na duże odległości. Również te, które powstają z myślą o użytkowaniu ich przez ludzi, w celach biznesowych czy mieszkalnych, cechują się wysoką trwałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto łatwo szybko dostosować je do nowych zadań i wymagań. Wszystko to sprawia, że kontenery modułowe doskonale wpisują się w filozofię less waste, zakładającą ponowne wykorzystywanie rozmaitych produktów. Ekologicznym rozwiązaniem będzie zarówno przerobienie kontenera morskiego na pomieszczenie użytkowe, jak i sprzedaż używanego kontenera socjalnego czy stróżówki, które posłużą następnym właścicielom przez kolejne lata.

Kontenery modułowe to niższy ślad węglowy 

Budowa domu, sklepu czy biura pociąga za sobą ogromne koszty – także dla środowiska naturalnego. Ilość powstałych odpadów, energii zużytej do wytworzenia materiałów oraz ich transportu jest ogromna, a to dopiero początek, bo przecież taki budynek trzeba ogrzewać, zużywając pokaźne zasoby energetyczne. W tym kontekście wybór kontenera oznacza znacznie niższy ślad węglowy, ponieważ zdecydowanie redukuje ilość materiałów budowlanych (nawet jeśli jest produkowany na zamówienie, a nie wykorzystywany ponownie) oraz czas postawienia obiektu. Jeśli chodzi o transport, wystarczy jeden kurs z siedziby producenta do docelowej lokalizacji. Ponadto w razie przeprowadzki mobilny dom czy biuro można zabrać ze sobą, zamiast obciążać środowisko kolejną budową. Co ważne, nakłady energetyczne ponoszone przy eksploatacji nowoczesnego kontenera są wyraźnie niższe w porównaniu z tradycyjnym budynkiem.

Kontener zamiast budynku – wybór przyjazny środowisku… i kieszeni 

Wśród motywów, jakie kierują osobami inwestującymi w mobilne obiekty oferowane m.in. przez producenta kontenerów modułowych NOVIKONT, coraz częściej pojawia się chęć bycia eko. Za wyborem kontenerów przemawia również korzystna cena, coraz większy komfort użytkowania, łatwość konfiguracji poszczególnych modułów i szeroka oferta wyposażenia wnętrz obiektów tego typu.