Dobry Styl > Porady > Czy wysokie nóżki są zaletą łóżka?

Czy wysokie nóżki są zaletą łóżka?

Data: 29.05.2020 Kategoria: Porady

Wysokie nogi łóżek to wynalazek z czasów, gdy trzeba było chronić się przed tym, co mogło wejść do łóżka od strony podłogi – od przejmującego chłodu po stawonogi i gryzonie. Wysokie łóżko miało też lepszy komfort cieplny i chroniło przed brudem z podłogi. Nie bez znaczenia był też fakt, że pod łóżko można było wsunąć nocnik, żeby zawsze był pod ręką. Obecnie, głównie za sprawą rozwoju środków higieny, wysokie nóżki nie pełnią już funkcji ochronnych, lecz wyłącznie estetyczne. Oczywiście pod warunkiem, że mamy do nich upodobanie.

Na przestrzeni dziejów bardzo zmieniły się wymagania oraz urządzenia i środki utrzymania czystości. Nasze sypialnie i salony reprezentują obecnie standardy higieniczne, które przez wieki były nieosiągalne nawet dla najmożniejszych tego świata. Mimo to klasyczne, drewniane lub metalowe łóżka na smukłych, wysokich nóżkach, mają wielu zwolenników. Nie ulega wątpliwości, że mogą być bardzo ładne i doskonale komponować się z sypialniami w stylu retro. Jednak uroda łóżek na wysokich nóżkach nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością 

Wysokie łóżko nie musi mieć wysokich nóżek 

Jako zaletę łóżek na wysokich nóżkach podaje się często dużą odległość powierzchni spania od podłogi. Pierwotnie takie ustawienie miało zapewnić nie tylko lepszy komfort cieplny i wentylację, ale też podnieść wygodę codziennego kładzenia się i wstawania z łóżka. Należy jednak pamiętać, że działo się to w czasach, gdy spano na siennikach i materacach wypełnianych wełną  na długo przed powstaniem współczesnych łóżek tapicerowanych i łóżek kontynentalnych. Obecnie praktycznie w dowolny sposób można regulować wysokość powierzchni spania, bez konieczności używania wysokich nóżek. Zamiast nich używa się odpowiednio zaprojektowanej skrzyni, która oferuje wymaganą wysokość ustawienia materaca. Zaletą takiej konstrukcji jest to, że zamyka przestrzeń, która w klasycznych łóżkach pozostaje pusta i niewykorzystana.  

Zdaniem specjalisty ze sklepu Meblove24.pl wyposażenie łóżka w wysokie nóżki nie zawsze jest funkcjonalne: – Jeżeli dysponujemy przestronną sypialnią, w której zmieści się łóżko, toaletka i duża szafa, to nie musimy przejmować się nie do końca optymalnym wykorzystaniem wolnej przestrzeni. W takich warunkach wybór pomiędzy łóżkiem na wysokich nóżkach i łóżkiem kontynentalnym lub tapicerowanym na niskich nóżkach jest wyłącznie kwestią indywidualnego gustu. Jednak w małych mieszkaniach, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy podłogi i każda wolna przestrzeń, lepszym rozwiązaniem będzie łóżko posiadające obszerny pojemnik na pościel.  

Pojemnik na pościel, to nie tylko komfort, ale też higiena 

Gdy projektanci postanowili zabudować przestrzeń pomiędzy materacem a podłogą, okazało się, że jest to rozwiązanie, które daje łóżkom doskonałą stabilizację, a jednocześnie przekłada się na nieosiągalny do tej pory komfort przechowywania pościeli. Doskonałym przykładem funkcjonalności tego rozwiązania są łóżka kontynentalne. Po dodaniu pojemnika na pościel najwygodniejszy na świecie mebel do spania stał się też jednym z najfunkcjonalniejszych mebli do przechowywania. 

Nie wymagające użycia dużej siły fizycznej, niezawodne mechanizmy podnoszenia materaców sprawiły, że obszerne, obejmujące całe łóżko pojemniki na pościel stały się popularnym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Łóżka tapicerowane i kontynentalne są obecnie synonimem nie tylko wygody spania, ale też funkcjonalności. Oferowane przez nie możliwości przechowywania nie ograniczają się do pościeli: w łóżku można złożyć rzadziej używane przedmioty, takich jak sezonowe ubrania, ozdoby choinkowe czy zapasowe komplety pościeli, zasłon i obrusów. 

Współczesne pojemniki na pościel, obok wygody, zapewniają też zachowanie wysokich standardów higienicznych. Estetyczne, wykonane z wysokiej jakości materiałów skrzynie są łatwe w utrzymaniu czystości, a przy tym doskonale chronią przed kurzem i przypadkowymi zabrudzeniami składowanych przedmiotów. 

Czy wysokie nogi łóżka ułatwiają sprzątanie? 

Zwolennicy tradycyjnych łóżek na wysokich nóżkach argumentują, że duża przestrzeń pomiędzy materacem a podłogą ułatwia sprzątanie. To fakt, lecz nie wynika z niego, że inne typy łóżek utrudniają sprzątanie. Umieszczenie łóżka kontynentalnego czy tapicerowanego bezpośrednio na podłożu (dokładnie na bardzo niskich, 1,5-centymetrowych nóżkach), zapobiega dostawaniu się pod łóżko brudu. Jeżeli natomiast wybierzemy ozdobne nóżki meblowe wysokości 10 cm, to sprzątanie pod łóżkiem nie będzie nastręczało większych problemów. 

Łóżko kontynentalne czy tapicerowane na niskich nóżkach wygląda niezwykle dostojnie: mebel jest imponujący, pięknie zagospodarowuje przestrzeń sypialni, zachęca do spędzania w nim czasu, nie tylko w czasie snu. Po schowaniu pościeli mebel do spania zamienia się w komfortową strefę relaksu, a nawet pracy (szczególnie, gdy jeżeli pracujemy przy komputerze). Takich możliwości nie zaoferuje żadne tradycyjne łóżko na wysokich nóżkach.