Dobry Styl > Budowa i remont > Czym cechują się kleje do styropianu?

Czym cechują się kleje do styropianu?

Data: 05.09.2021 Kategoria: Budowa i remont

Kleje styropianowe należą do grupy klejów budowlanych. Charakteryzuje je trwałość oraz odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Sprawdź, jakie są ich pozostałe właściwości.

Ogólna charakterystyka klejów do styropianu

Kleje styropianowe to kleje jednoskładnikowe, które dzieli się na polimerowe rozpuszczalnikowe i dyspersyjne oraz na dyspersyjne akrylowe. Kleje polimerowe rozpuszczalnikowe są najbardziej uniwersalne, doskonale bowiem kleją także płytki ceramiczne, drewno oraz płyty kartonowo–gipsowe. Nadają się do używania wewnątrz i na zewnątrz. Schnięcie tego typu klejów następuje w wyniku reakcji chemicznej. Charakteryzuje je olbrzymia siła wiązania i przyczepność do popularnych materiałów, stosowanych w budownictwie. Są to kleje bezbarwne, mrozo- i wodoodporne. Doskonale sprawdzają się przy styropianowych izolacjach, gdyż schną zaledwie około 30 minut. W klejach dyspersyjnych natomiast rozpuszczalnikiem jest zawarta w nich woda, odparowująca w trakcie schnięcia. Podobnie jak rozpuszczalnikowe, nie wydzielają szkodliwych substancji i nadają się do podłoży o zwiększonej chłonności. Klejów akrylowych natomiast używać można tylko wewnątrz pomieszczenia.

Jakie kleje do styropianu warto wziąć pod uwagę?

Godne uwagi są bezrozpuszczalnikowe kleje DEKO do styropianu, utwardzane wilgocią z powietrza. Są to kleje szczególnie polecane podczas renowacji i termorenowacji dachów. Wstępną wytrzymałość uzyskuje się po 24 h. Klej zroszony mgłą wodną utwardza się po około 8-12 h. Jak mówi przedstawiciel firmy Polychem Systems:

Jest to klej nie tylko niezwykle wytrzymały, lecz również odporny na wodę, czynniki chemiczne czy biologiczne, a także na temperatury od  – 40 do aż + 80 C. Można go aplikować za pomocą wałka lub pistoletu. Państwa uwadze polecamy również klej do dociepleń STYRPUR. Jest to klej poliuretanowy  w aerozolu, przeznaczony do klejenia płyt styropianowych podczas zewnętrznej termoizolacji budynku. Jest bardzo wydajny i doskonale przyczepia się do takich podłoży jak beton, tynk, cegła, drewno oraz metal.

W ofercie firmy Polychem Systems znajdziemy również między innymi kleje do nawierzchni sportowych i rekreacyjnych, kleje do drewna, kleje do parkietów, kleje górnicze oraz kleje do płyt warstwowych.