Dobry Styl > Ogród > Czym charakteryzują się szczepione krzewy i drzewka ozdobne?

Czym charakteryzują się szczepione krzewy i drzewka ozdobne?

Data: 07.03.2019 Kategoria: Ogród

Zimą w ogrodzie niewiele się dzieje. Zimowe miesiące są czasem odpoczynku dla nas i dla roślin, z których wiele zapada w pełny stan uśpienia. Ale prace w szkółkach drzewek i krzewów nie ustają. Ich pracownicy wykorzystują ten czas, aby przeprowadzić szczepienie, czyli rozmnażanie roślin, w tym krzewów i drzewek ozdobnych. Na czym polega szczepienie? Czym charakteryzują się szczepione krzewy i drzewka ozdobne? Odpowiadamy w artykule!

Na czym polega szczepienie krzewów i drzewek ozdobnych?

Szczepienie krzewów i drzewek ozdobnych to metoda rozmnażania rośliny, polegająca na przeniesieniu fragmentu jednej rośliny, tzw. zrazów na inne rośliny, zwane podkładkami i doprowadzeniu ich do zrośnięcia. Co ciekawe, wiele roślin rozmnaża się wyłącznie przez szczepienie, ponieważ ich sadzonki nie potrafią się samodzielnie ukorzenić. Czy siew nie jest lepszym sposobem na otrzymanie nowych roślin? Nie. Często również nie przynosi pożądanych efektów, ponieważ młode rośliny uprawiane z siewu nie zawsze powtarzają cechy swoich poprzedników. Zdarza się, że mają inną barwę liści, inny pokrój czy inne kwiaty.

Szczepienie pomaga też zastąpić słaby system korzeniowy danego gatunku bardziej odpornym na choroby i wytrzymałym systemem korzeniowym. Pozwala to tworzyć znacznie lepsze i łatwiejsze uprawie rośliny, które dają większe zbiory lub – tak jak w przypadku szczepionych krzewów i drzewek ozdobnych – wyglądają jeszcze efektowniej.

Walory ozdobne i użytkowe szczepionych krzewów i drzewek ozdobnych

Miejsce szczepienia krzewów i drzewek ozdobnych znajduje się w górnej części pnia wytworzonego przez podkładkę. Pozwala to uzyskać charakterystyczną formę pienną, która przypomina miniaturowe drzewko. Tak szczepimy i drzewka, i krzewy, otrzymując rośliny o atrakcyjnej, niezwykłej formie, w tym ciekawie kwitnące krzewy czy drzewka obsypane mnóstwem kwiatów. Ich korony mogą być parasolowate lub kuliste, drzewka mogą mieć też zwisające, płaczące pędy.

Dzięki szczepieniu możemy decydować o wysokości roślin. Szczepiąc krzew na różnej wysokości podkładkach, uzyskujemy różnej wielkości rośliny. Co więcej, szczepione krzewy i drzewka ozdobne są też dużo bardziej odporne i wytrzymałe niż inne gatunki roślin. To ważne zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Mniej wymagające rośliny są dużo łatwiejsze w uprawie, a miniaturowe drzewka i krzewy można z powodzeniem sadzić na balkonach czy tarasach – dodaje nasz rozmówca ze Szkółki drzewek i krzewów państwa Waleczków, rodzinnego przedsiębiorstwa, które działa od lat 50. XX wieku.

Jak dbać o szczepione rośliny?

Dbanie o szczepione rośliny w zasadzie nie różni się niczym od pielęgnacji innych krzewów. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego stanowiska dla rośliny, zależnie od wymagań danego gatunku i odmiany. Trzeba również pamiętać o systematycznym podlewaniu i nawożeniu roślin. Jeśli to konieczne, powinniśmy też korygować kształt korony, należycie przycinając gałęzie. Takie działania mobilizują roślinę do rozgałęziania się i zagęszczania.