Dobry Styl > Porady > Czym charakteryzuje się i do czego służy laser frakcyjny?

Czym charakteryzuje się i do czego służy laser frakcyjny?

Data: 13.03.2018 Kategoria: Porady

Usuwanie blizn potrądzikowych i zmian skórnych, a także odmładzanie twarzy to część zadań, jakim sprostać może laser frakcyjny. Jego zastosowanie znacząco poprawia stan skóry. Czym charakteryzuje się to urządzenie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserem frakcyjnym? Kiedy się na niego zdecydować? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz poniżej.

Laser frakcyjny, czyli co?

Laser frakcyjny jest urządzeniem wykorzystywanym na potrzeby medycyny estetycznej. Służy do stymulowania odnowy poddawanej zabiegowi skóry właściwej. Jego działanie polega na reakcji fototermicznej. Oznacza to, że światło lasera wnika w głąb ogrzewanej skóry, w wyniku czego dochodzi do odparowania wody z tkanek przy jednoczesnym wydzieleniu ciepła, co z kolei ma wpływ na (kontrolowane) uszkodzenie komórek. W tym samym czasie dochodzi do regeneracji uszkodzonych fragmentów, ponieważ powstają nowe komórki kolagenowe. Na wykonanie pierwszego zabiegu mogą zdecydować się osoby po 25 roku życia. Zaś ich późniejszą częstotliwość ustala się indywidualnie.

Zabieg laserem frakcyjnym

Na czym polega zabieg laserem frakcyjnym? Na to pytanie odpowie nasz rozmówca, specjalista z krakowskiego salonu medycyny i kosmetyki laserowej SofiBeauty: laser frakcyjny powoduje obkurczenie istniejących włókien kolagenowych i produkcję nowych. Zabieg rozpoczynamy od nałożenia kremu znieczulającego na oczyszczoną skórę, którą następnie poddajemy działaniu promienia. Wskazane jest jednoczesne stosowanie chłodzenia, aby zmniejszyć obrzęk i dyskomfort. Gojenie się i złuszczanie skóry trwa kilka dni (pełen cykl regeneracyjny tkanki wynosi ok. 3 miesięcy), dlatego warto uzbroić się w cierpliwość, aby uzyskać pożądany efekt.

Urządzenie jest wykorzystywane głównie do usuwania blizn (m.in. potrądzikowych i pooperacyjnych) oraz zmarszczek, a także redukcji rozstępów. Przeciwskazaniem do zastosowania lasera są wszelkiego rodzaju zapalne choroby skóry, opalenizna (zabieg najlepiej wykonywać jesienią), ciąża, cukrzyca, a także peelingi chemiczne.

Zalety

Dzięki zastosowaniu lasera frakcyjnego, skóra (dowolnej partii ciała) staje się bardziej jędrna i napięta, a co za tym idzie – jest bardziej elastyczna. Wpływa to pozytywnie na jej odświeżenie i odmłodzenie, a efekt widoczny jest przez długi czas. Ponadto znacząco poprawia się koloryt skóry. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to zabieg bezpieczny (mało inwazyjny) i nie wymaga długiego czasu regeneracji. Zaś jego przeprowadzenie jest krótkotrwałe.